Zdjęcie: Michał Mielniczuk / Podkarpacki Urząd Marszałkowski
Reklama

Do 3 września w każdy weekend można jeździć pociągiem z Rzeszowa do słowackich przygranicznych Medzilaborzec. Pierwszy kurs odbył się w sobotę (1 lipca).

Połączenie z Rzeszowa do 7-tysięcznych Medzilaborzec uruchomiła spółka PolRegio w porozumieniu z samorządem podkarpackim i twórcami kampanii społecznej KochamKolej.pl. Pociąg „Wojak Szwejk” kursuje w soboty i niedziele. Wyjazd z Rzeszowa o godz. 5:53. Podróż trwa niecałe pięć godzin.

– Zainteresowanie pograniczem polsko-słowackim, jego walorami przyrodniczymi i kulturowymi ciągle wzrasta. Bezpośrednie połączenia kolejowe łączące nasz region z Krajem Preszowskim są doskonałą okazją, by odwiedzić Bieszczady i Beskid Niski lub wybrać się na południe do sąsiadów – twierdzi Podkarpacki Urząd Marszałkowski w Rzeszowie.

Uruchomienie stałych wakacyjnych połączeń Rzeszów – Medzilaborce są kontynuacją ubiegłorocznych dwóch testowych kursów w sierpniu i wrześniu ub. r. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem pasażerów. Samorząd podkarpacki uznał, że warto wprowadzić połączenia na stałe podczas tegorocznych wakacji.

Końcowy przystanek na trasie przejazdu to niewielkie miasteczko Medzilaborce, w którym znajduje się jedyne w Europie muzeum Andy’ego Warhola, amerykańskiego artysty, króla pop-artu, pochodzącego z łemkowskiej rodziny.

Zdjęcie: Michał Mielniczuk / Podkarpacki Urząd Marszałkowski
Zdjęcie: Michał Mielniczuk / Podkarpacki Urząd Marszałkowski

Bilet normalny w „Taryfie podkarpackiej” z Rzeszowa do Łupkowa (stacja graniczna) kosztuje 21,6 zł a uczniowie i studenci zapłacą za podróż jeszcze mniej. Aby dojechać do słowackiej stacji Medzilaborce, wystarczy dokupić bilet o wartości 1 euro. 

Rozkład jazdy został dopasowany do pociągów spółki PKP Intercity: „Karpaty” Gdynia Gł. – Rzeszów Gł. (przyjazd o 5:32), “Chełmoński” Przemyśl (odjazd 4:37) – Rzeszów Gł. (przyjazd o 5.49) i pociągu Regio Przeworsk (odjazd 4:36) – Rzeszów Główny (przyjazd o 5:14).

Po przyjeździe do Medzilaborzec (o 10:23), pociąg wyruszy o 10:31 do Sanoka (przyjazd o 12:16). Bilet na tej trasie kosztuje 9,2 zł. Z Sanoka do Medzilaborzec wyjazd o 15:50, przyjazd o 17:35.

W drogę powrotną ze słowackiej miejscowości do Rzeszowa pociąg wyjedzie o 17:48. W stolicy Podkarpacia będzie o 22:05. Tutaj można się przesiąść do pociągu PKP IC “Karpaty” Rzeszów (odjazd do 23:24) – Gdynia (przyjazd o 10:28), jadący przez Kraków Gł., Częstochowę,  Warszawę Centr. i Gdańsk Gł. Będzie też połączenie z pociągiem Regio Rzeszów Gł. (odjazd o 22.30) – Przemyśl (przyjazd o 00:05).

Warto też pamiętać, że na stacjach Zagórz i Jasło pociąg „Wojak Szwejk” będzie połączony z pociągiem “Karpaty” do Gdyni. Z Zagórza odjazd o 20:35, z Jasła o 22.12 (kurs przez Stróże).

Bilety na połączenia Rzeszów – Medzilaborce można kupować przez internet na stronach www.polregio.pl, www.koleo.pl a także za pomocą aplikacji „Skycash”, oraz w kasach i automatach biletowych.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.