Reklama

Prawie 2 tysiące osób wyruszyło w poniedziałek rano w 37. Rzeszowskiej Pielgrzymce na Jasną Górę. W ciągu 10 dni pokonają pieszo około 300 km.

[Not a valid template]

 

Tegorocznej pielgrzymce towarzyszy hasło “Otwórzmy drzwi Chrystusowi”. Pątnicy zgromadzili się dzisiaj na placu Farnym około godz. 8:00. Wokół, oprócz samych pielgrzymów, było pełno osób, które przyszły ich odprowadzić.

– Odprowadzam wnuka, który ma 19 lat i po raz pierwszy idzie na pielgrzymkę z grupą św. Jadwigi. Pielgrzymowanie to nasza tradycja rodzinna: do Częstochowy chodzili moi synowie i córka. Ja też byłam pięć razy. Teraz zostaję w domu, ale będę wspierać modlitwą wszystkich, co idą na Jasną Górę. Pielgrzymom życzę wytrwałości i umiarkowanej pogody, żeby nie było za gorąco – mówiła pani Czesława z okolic Rzeszowa.

Dla pana Władysława z Borku Wielkiego dziś jest niezwykły dzień.

– Właśnie kończę 40 lat i pielgrzymuję już po raz 12. Pierwszy raz poszedłem 20 lat temu. Są osoby, które idą tylko raz, ale jednak jest wielu ludzi, których to wciąga, tak jak mnie – stwierdził.

Namówiła koleżanka

Poza przeżyciami duchowymi, pielgrzymka jest też pewną przygodą, zwłaszcza dla młodszych uczestników. – Można tu poznać nowych ludzi i miło spędzić czas. Przeżyć coś, z czym na co dzień nie mamy do czynienia. Poza tym, jest to pewnego rodzaju „survival” – mówiła 19-letnia Jagoda ze Strzyżowa, która idzie w grupie św. Andrzeja, już po raz drugi. Tym razem udało jej się nakłonić przyjaciół.

– Koleżanka mnie namówiła, chociaż sama mam własne intencje, które chciałabym zanieść na Jasną Górę – potwierdza Anita.

Wśród pątników są też osoby nieco starsze. – Postanowiłem, że pójdę do Częstochowy 10 razy. Teraz idę już po raz 8, jak zawsze z grupą św. Jana. Mam kolegę ze studiów, od którego to wszystko się zaczęło. Pierwszy raz poszliśmy, gdy jego żona była bardzo chora. Wybraliśmy się do Częstochowy właśnie w tej intencji. I tak, z roku na rok, uczestniczymy. Może na te 10 razy wystarczy mi zdrowia. Rok temu było bardzo trudno, bo lato było bardzo gorące. Teraz zapowiada się tak samo – mówił nam 69-letni pan Zdzisław z Rzeszowa.

Odkrył piękno pielgrzymki

– W 2013 r. przyjąłem święcenia kapłańskie. Teraz na pielgrzymkę patrzę z innej perspektywy – typowo duszpasterskiej. Rola kleryka na pielgrzymce jest specyficzna, ponieważ zajmuje się on noclegami, jest „kwatermistrzem”. Od rana nie ma go z pątnikami, bo musi przygotować dla nich miejsce do spania. Natomiast ksiądz jest z nimi cały czas na trasie, spowiada, głosi konferencje. Towarzyszy pielgrzymom w ich trudach i radościach, więc jest to zupełnie inna perspektywa – wyjaśniał ks. Patryk z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu.

Przyznaje, że przed wstąpieniem do seminarium nie brał udziału w pielgrzymkach. – Cieszę się, że seminarium pomogło mi odkryć piękno pielgrzymki, bo to dla mnie duża radość – mówił duchowny.

Codziennie po 30 km

W 37. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę bierze udział prawie 2 tys. osób. Ogólną intencją pielgrzymki jest „Niesiemy pomoc Ojcu Świętemu, Kościołowi i Ojczyźnie”. Pielgrzymi będą też dziękować za kanonizację Jana Pawła II.

– Jego wezwanie „Otwórzmy drzwi Chrystusowi” stało się myślą przewodnią rzeszowskiej pielgrzymki. W trakcie drogi będziemy też rozważać jego encykliki, aby je przypomnieć, ale przede wszystkim po to, aby były stosowane w życiu – powiedział ks. Władysław Jagustyn, rzecznik rzeszowskiej pielgrzymki

Pielgrzymi wędrują w 13. grupach. W każdej jest po ponad 110 osób. Pątnicy codziennie będą pokonywać ok. 30 km. Będą uczestniczyć w mszach świętych, słuchać konferencji, modlić się i śpiewać. W 3. dniu wędrówki w miejscowości Jamy odbędzie się tradycyjne nabożeństwo za ojczyznę, a dzień przed wejściem na Jasną Górę tzw. przeprośki – pątnicy będą się wzajemnie przepraszać.

Pątnikom przewodzi bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej, który jest weteranem rzeszowskiej pielgrzymki. Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia. W tym dniu w sanktuarium zostanie odprawiona uroczysta msza św.

MICHAŁ OKRZESZOWSKI

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.