Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News
Reklama

W lutym rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie poszerzenia granic Rzeszowa. Pytania będą dotyczyły włączenia do miasta całej gminy Świlcza i sześciu sołectw.

Konsultacje społeczne w Rzeszowie odbędą się w dniach 6-28 lutego. – W ankiecie znajdą się dwa pytania. Pierwsze dotyczyć będzie połączenia miasta i gminy Świlcza, drugie włączenia do miasta sołectw. Mieszkańcy Rzeszowa będą mieli do wyboru trzy odpowiedzi: jestem „za” poszerzeniem granic, „przeciwko” lub nie mam na ten temat żadnego zdania  – tłumaczy Marcin Stopa, sekretarz miasta Rzeszowa.

Na liście sołectw, które Rzeszów chce włączyć do swoich granic są te, o które dotychczas ratusz bezskutecznie się starał: Miłocin i Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski, Racławówka z gminy Boguchwała; Zaczernie, Nowa Wieś, tereny lotniska w Jasionce z gminy Trzebownisko.

Dzięki uchwale, którą radni Rzeszowa podjęli podczas grudniowej sesji, miasto dostało „zielone światło” na rozpoczęcie administracyjnych procedur związanych z przyłączeniem gminy Świlcza i wspomnianych sołectw.

Konsultacje społeczne to pierwszy krok administracyjnej machiny. Potem konsultacje zostaną przeprowadzone w tych gminach, z których miasto chce przyłączyć tereny do Rzeszowa.

Wyniki konsultacji nie są wiążące dla Rady Ministrów, która ostatecznie podejmie decyzję w tej sprawie. Rząd o zmianie granic zazwyczaj decyduje do końca lipca każdego roku. Choć wyniki konsultacji nie są wiążące, to z praktyki wiadomo, że rząd bardzo uważnie im się przygląda.

Tak było ostatnio z Bzianką, która od 1 stycznia 2017 r. stała się rzeszowskim osiedlem. Wcześniej wyrazili na to zgodę mieszkańcy sołectwa.

Wyniki konsultacji zostaną dołączone do wniosku do wojewody podkarpackiego, który wydaje opinię na temat poszerzenia granic miasta. Dokumenty do wojewody trafią do końca marca br. Następnie opinia wojewoda zostanie przekazana do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które także wyda swoje stanowisko. Z resortu papiery będą przekazane na posiedzenie Rady Ministrów.

W Rzeszowie w konsultacjach społecznych będą mogli wziąć udział tylko ci, którzy są na stałe zameldowani w mieście. Ankiety dostępne będą w ratuszu oraz punktach informacyjnych miasta przy ul. Okrzei 1, pl. Ofiar Getta 7 oraz tych, które znajdują się w galeriach handlowych: Millenium Hall, Plaza, Nowy Świat oraz Galerii Rzeszów.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

14 KOMENTARZE

Comments are closed.