Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

Ma 35 lat, męża i dwójkę dzieci oraz… debiut literacki. Karolina Winiarska z Rzeszowa napisała książkę – „Następnym razem” – o dojrzewaniu do miłości. 

W dzisiejszych czasach bardzo dużo mówi się o pasji. To ona nas rozwija, daje poczucie spełnienia i szczęścia. Na szczęście dziś mamy takie czasy, że w zasadzie możemy marzyć o wszystkim, a droga do realizacji marzeń w większości przypadków stoi otworem, wystarczy tylko chcieć. 

Tak było w przypadku 35-letniej Karoliny Winiarskiej z Rzeszowa, mamy dwójki dzieci, nauczycielki języka angielskiego, która postanowiła, że napisze książkę. Taka potrzeba zrodziła się w niej tuż po „30”, gdy założyła już rodzinę, miała stałą pracę. 

– Zrodziła się we mnie wówczas potrzeba zrobienia czegoś dla siebie i chęć opowiedzenia historii, która kiełkowała mi w sercu – mówi Karolina. – Pisanie jest takim zajęciem neurotycznym, egocentrycznym, bo człowiek jest wówczas skupiony na sobie i na swoich emocjach. Tego właśnie wtedy potrzebowałam – twierdzi. 

Szukali się nawzajem 

I tak w 2017 roku Karolina Winiarska usiadła przed komputerem i zaczęła wieczorami pisać pierwsze zdania „Następnym razem” – swojej debiutanckiej powieści, która ukazała się 20 listopada nakładem wydawnictwa „Szósty zmysł”. Nim powstało to pierwsze idealne zdanie, rzeszowianka wielokrotnie wciskała klawisz „backspace”. 

– Mam manię poprawiania. Dużo czasu spędzam nad tekstem, zanim poczuję satysfakcję – wyjaśnia Karolina. 

„Walka” Karoliny samej ze sobą nad każdym zdaniem powieści trwała kilkanaście miesięcy. Gdy postawiła ostatnią kropkę musiała na trudnym rynku wydawniczym znaleźć kogoś, kto jej wirtualny „rękopis” przekształci w prawdziwą książkę. 

– Miałam szczęście. Książkę wysłałam do kilku wydawnictw. Niemalże natychmiast odezwał się do mnie „Szósty zmysł”. Oni szukali polskiej autorki, z którą chcieli „wejść” na rynek, a ja wydawcy. Trafiliśmy na siebie w odpowiednim czasie – wspomina Karolina Winiarska.

Olga i Michał bohaterami 

Sam proces wydawniczy trwał ponad rok. Rzeszowianka bardzo dobrze wspomina pracę redaktorską nad swoją książką. – Pani redaktor, która ze mną pracowała, była bardzo sympatyczna. Dawała cenne wskazówki, które akceptowałam od razu – mówi Karolina. 

O pisarskiej pasji 35-latki pod początku wiedział jej mąż. To on ją od samego początku wspierał, motywował do dalszej pracy, a przede wszystkim uwierzył w jej możliwości, a na samym końcu był dumny z utalentowanej żony. 

– Reszta rodziny i przyjaciele dowiedzieli się dopiero później, że piszę książkę. Gdy dowiedzieli się o procesie wydawniczym, gratulowali mi, a po wydaniu książki byli dumni – mówi Karolina. 

„Następnym razem” Karoliny Winiarskiej to powieść o miłości odkładanej w czasie na kiedyś, to opowieść o dojrzewaniu do kochania i bycia kochanym. Głównymi bohaterami powieści są Olga i Michał. Para poznaje się jako nastolatkowie, a następnie spotyka się dopiero przed „czterdziestką”. 

– Ta książka pokazuje, że często nie podążamy za tym, co czujemy, co podpowiada nam serce, intuicja. Moi bohaterowie musieli do tego dojrzeć – tłumaczy Karolina. 

Sentymentalny Rzeszów

Warto wspomnieć, że w książce Karoliny Winiarskiej pojawia się Rzeszów. Jest on tłem dla fragmentów, w których autorka opisuje młodość Olgi, która podobnie jak ona, pochodzi z Podkarpacia. 

– W książce występuje ul. 3 Maja, Rynek, kawiarnie, Aleja Pod Kasztanami. Pokazuję sentymentalny Rzeszów – tłumaczy autorka „Następnym razem”.  

Książkę można kupić w internetowych księgarniach typu Empik, Merlin, czy Tania Książka. Cena regularna to 38 zł, ale idą święta a wraz z nimi promocje, promocje, promocje…

Zdjęcie: Materiały prasowe

 

Reklama