Do końca stycznia 2015 roku kobiety w wieku od 25 do 59 lat mogą wykonać bezpłatne badania cytologiczne w cytomammobusie, który stoi przed Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie przy al. Cieplińskiego.

[Not a valid template]

 

Akcję bezpłatnych badań zorganizowali wspólnie Urząd Marszałkowski i Fundacja „SOS Życia”, której prezesem jest Łucja Bielec.

– Chcemy zwrócić szczególną uwagę na to, jak ważne jest badania cytologiczne dla kobiet. Rak szyjki macicy zabija jako szósty w kolejności, jeśli chodzi o choroby onkologiczne – mówi Stanisław Kruczek, wicemarszałek podkarpacki.

Do przeprowadzania badań zachęca kobiety także Łucja Bielec. W Rzeszowie może z nich skorzystać 48 tys. pań.

– Badania są proste, na wysokim poziomie. Badanie cytologiczne odpowie nam na pytanie, czy mam chodzić do ginekologa, czy wystarczy zrobić cytologię raz na trzy lata – mówi szefowa Fundacji „SOS Życie”.

Lekarze specjaliści podkreślają, że rak szyjki macicy (RSM) rozwija się zupełnie bezboleśnie i bezobjawowo przez 5-10 lat, a kiedy pojawią się ból lub inne objawy wtedy szanse na wyleczenie są znacznie mniejsze, a jeśli doszło do przerzutów – wręcz minimalne.

Przyczyną RSM są m.in. drobne infekcje, które są często lekceważone przez lekarzy. Więcej informacji dotyczących raka szyjki macicy można znaleźć na stronie: koalicjarsm.pl

Badania cytologiczne w cytomammobusie mogą wykonać kobiety w wieku od 25 do 59 lat z Podkarpacia i spoza regionu, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały sfinansowanego badania przez NFZ.

Badania można wykonać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00, do końca stycznia 2015 roku.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama