Zdjęcie: Materiały prasowe

Liderzy tej branży w stolicy Podkarpacia spotkają się 22 listopada. Forum skierowane jest do podmiotów polskich i ukraińskich, m.in. dostawców nowoczesnych usług dla biznesu.

II Polskie Polsko-Ukraińskie Forum Outsourcingu, które odbędzie się w hotelu Hilton Garden Inn, organizuje Fundacja Pro Progressio, zajmująca się rozwojem i promocją sektora outsourcingu w Polsce, oraz Citybell Consulting, jedna z wiodących polskich firm strategicznego doradztwa komunikacyjnego.

– Forum to szczególne wydarzenie za sprawą polsko-ukraińskiego kontekstu. Odnosi się do jednego z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki obu krajów oraz szans, jakie otwierają się przed nimi w najbliższych latach – mówi Anna Proszowska-Sala, prezes Citybell Consulting.

Forum skierowane jest do podmiotów polskich i ukraińskich m.in. dostawców nowoczesnych usług dla biznesu, szefów centrów typu BPO/ITO, agencji konsultingowych i doradczych, ekspertów  inwestycyjnych sektora nowoczesnych usług dla biznesu, przedstawicieli mediów, agencji Real Estate oraz firm rekrutacyjnych. 

Europejski lider branży outsourcingu

Polska i Ukraina to jedne z najważniejszych, a zarazem największych ośrodków outsourcingowych w rejonie Centralnej i Wschodniej Europy.

Ukraina ma największą i najszybciej rozwijającą się liczbę specjalistów IT w Europie. Jej siła robocza w dziedzinie inżynierii IT sięgnie do 2020 roku 200 tys. specjalistów. Wielkość eksportu ukraińskiego usług IT wyniosła w 2015 r. ponad 2,5 miliarda dolarów. Ponad 100 globalnych firm technologicznych prowadzi działalność badawczo-rozwojową na Ukrainie, w tym m.in. Cisco, Oracle, Rakuten, Samsung, a szereg lokalnych firm zajmujących się outsourcingiem IT obsługuje klientów na całym świecie.

Polska jest europejskim liderem branży outsourcingu i centralizacji usług wspólnych już od wielu lat. W sektorach BPO (Business Process Offshoring) i SSC (Centra Usług Wspólnych) pracuje ponad 200 tysięcy osób. W naszym kraju działa ponad 1000 centrów operacyjnych. Są w nich ulokowane takie działy, jak księgowość, finanse, obsługa klienta, IT czy HR, które przeniesiono poza firmę macierzystą.

W Polsce co roku przybywa firm ukraińskich, które tworzą tysiące nowych miejsc pracy, np. Luxoft, SoftServe i EPAM, DataArt, Ciklum czy Roll n’ Code.

Rzeszów coraz mocniejszy

Rzeszów nie został wybrany przypadkowo na gospodarza II Polsko-Ukraińskiego Forum Outsourcingu. W stolicy Podkarpacia prężnie rozwija się sektor outsourcingu. Rzeszów jest blisko Krakowa i Lwowa, które są głównymi ośrodkami outsourcingu w Polsce i na Ukrainie. W naszym mieście jest już ponad 40 firm, które dla światowych marek świadczą usługi informatyczne, finansowo-księgowe, logistyczne i call contact center.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Polsko i ukraińskie firmy chcą współpracować w przejmowaniu większej liczby zleceń z USA oraz Zachodniej i Północnej Europy. Polskie firmy mogą być pierwszą linią kontaktu ze zleceniodawcami, a ukraińskie dawałyby wsparcie w tworzeniu oprogramowania.  Obecnie w Polsce brakuje kilkadziesiąt tysięcy informatyków. Lekarstwem na to, przynajmniej częściowo, może być współpraca z biznesem ukraińskim.

Strona ukraińska może zyskać m.in. dostęp do rynku europejskiego, możliwość korzystania z polskich operatorów centrów danych i usług chmurowych, jak również możliwość otwierania centrów operacyjnych i dostęp do polskich kadr władających wieloma językami obcymi.

– Jesteśmy przyzwyczajeni do rozmów o usługach outsourcingowych, lecz wydarzeń o skali międzynarodowej, a tym bardziej, dedykowanych transgranicznej współpracy w obszarze nowoczesnych usług dla biznesu jest już znacznie mniej – mówi Wiktor Doktór, prezes Pro Progressio.

– Druga edycja Polsko-Ukraińskiego Forum w Rzeszowie jest doskonałą okazją, aby podzielić się międzynarodowymi doświadczeniami, nawiązać nowe kontakty biznesowe i wskazać z jednej strony trendy, a z drugiej wyzwania stojące przed outsourcingiem ukraińskim i polskim – dodaje Doktór.

Paneliści i eksperci

Zbliżające się forum wspierają m.in. Lwowski Klaster IT, Outsource People, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, International Association of Outsourcing Professionals (IAOP), Związek Miast Polskich, Deutscher Outsourcing Verband oraz paneliści i eksperci branżowi, którzy zostali zaproszeni do udziału w Forum, reprezentujący, m.in. organizacje i instytucje związane z promocją gospodarczą i branżową z Polski, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Będą również przedstawiciele najważniejszych organizacji doradczo-konsultingowych na świecie, m.in. PWC, KPMG.

II edycja Polsko-Ukraińskiego Forum Outsourcingu ma zapewniony patronat Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa, Polskiej Agencja Inwestycji i Handlu, marszałek województwa podkarpackiego, wojewody podkarpackiego oraz Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie.

Forum jest bezpłatne, ale w związku z dużym zainteresowaniem oraz ograniczoną liczbą miejsc, o udziale zadecyduje kolejność zgłoszeń oraz otrzymane potwierdzenie ze strony organizatora. Więcej informacji dotyczących Forum, w tym agenda wydarzenia i zasady rejestracji dostępne są na stronie www.bsstour.com/rzeszow

Zdjęcie: Materiały inwestorów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama