Nowy punkt zlokalizowany będzie tym razem w Galerii Rzeszów. Zacznie działać na przełomie marca i kwietnia.

Pomysł uruchamiania takich punktów w rzeszowskich galeriach handlowych znakomicie się sprawdza. To właśnie do nich przeniósł się w większości ciężar załatwiania przez rzeszowian podstawowych urzędowych spraw.

– Już 40 proc spraw dotyczących wymiany i wydawania dowodów osobistych jest załatwianych właśnie w galeriach handlowych – mówi Marcin Stopa, sekretarz miasta, – Zameldowanie i wymeldowanie to blisko 20 proc, tak samo sprawy związane z prawami jazdy. Z kolei rejestracja pojazdów to już 30 proc. spraw.

Do tego urzędnicy pracujący w tych punktach załatwiają mnóstwo innych spraw – można w nich np. złożyć podanie do urzędu, czy uzyskać potrzebną informację. – To już dziesiątki tysięcy spraw w skali roku – dodaje sekretarz miasta.

Pomysł chwycił, bo mieszkańcy zostali wreszcie uwolnieni od konieczności wizyt w urzędzie, w sztywnych godzinach jego pracy. Punkty w galeriach są czynne codziennie do godz. 18.00, także w soboty.

– Czasy, gdzie Kowalski musiał brać urlop, albo urwać się z pracy, żeby załatwić coś w urzędzie, już się kończą – mówi Marcin Stopa. – Dzięki takim punktom, mieszkaniec może załatwić sprawę tam, gdzie mu wygodnie.

Do tego załatwiając w takim punkcie np. wymianę dokumentów, można wskazać miejsce, gdzie chce się je później odebrać – czy będzie to odpowiedni wydział miasta, czy punkt w galerii handlowej, to mieszkaniec sam podejmuje decyzję.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

A na jakim etapie jest organizacja nowego punktu w Galerii Rzeszów?

– Byłem tam dzisiaj – mówi Stopa – Ten punkt właściwie jest gotowy. Teraz jeszcze jest kwestia przygotowania go pod względem technicznym. I czekamy na zgody z ministerstw i Wytwórni Papierów Wartościowych, bo żeby załatwiać sprawy, które dotyczą spraw osobowych, takie zgody są konieczne.

Za powierzchnię w galerii, miasto nic nie płaci. Później będą to jedynie koszty zużycia mediów. Pracujący tam ludzie też są pracownikami urzędu.

Organizacją Punktów Obsługi Mieszkańców w galeriach handlowych, Rzeszów zasłynął kilka lat temu w całym kraju. Dwa lata temu właśnie za to otrzymał nagrodę dla Najlepszego Projektu Promocyjnego 2012 roku w Polsce. Konkurs zorganizowało Centrum im. Adama Smitha.

Obecnie Punkty Obsługi Mieszkańców znajdują się w galeriach Millenium Hall, Nowy Świat i Plaza Rzeszów.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama