Zdjęcie: Piotr Woroniec Jr / Rzeszów News

Już od dawna miasto planowało, aby na terenie Rzeszowa powstały obiekty z myślą o osobach niepełnosprawnym. Ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji budowy miasteczka ruchu drogowego oraz dwóch placów zabaw.

Place zabaw mają by na terenie rezerwatu przyrody Lisia Góra oraz przy ul. Wyspiańskiego na os. Kmity, a także miasteczko ruchu drogowego, które ma powstać pomiędzy ul. Wiktora a ul. Kotuli. Rzeszowski magistrat ogłosił zapytania ofertowe na wykonanie dokumentacji projektowej. Chętni na ich realizacje mogą swoje oferty zgłaszać do 17 stycznia w siedzibie ZZM (Plac Ofiar Getta  6).

– Już od dawna przymierzaliśmy się do tego, by powstały obiekty, gdzie osoby niepełnosprawne będą mogły się integrować z osobami pełnosprawnymi – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.  – Teraz pojawiła się okazja, by na ten cel pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej – dodaje.

Ratusz chce w maju złożyć wnioski o dofinansowanie obu inwestycji do Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020. Jeśli uda się pozyskać pieniądze, to zarówno place zabaw, jak i miasteczko ruchu drogowego w 90 proc. zostanie sfinansowane dzięki unijnemu programowi. Ratuszowi zależy również, aby inwestycja została zrealizowana jak najszybciej.

– Jeśli nie uda nam się pozyskać dofinansowania, to i tak wykonamy to zadanie prędzej czy później, ponieważ jest ono zapisane z budżecie na przyszłe lata – zapewnia Wąsowicz-Duch.

Miasto póki co nie chce zdradzać, ile będzie kosztować ta inwestycja. Miasteczko ruchu drogowego ma składać się z jezdni i chodników uzupełnionych o elementy małej architektury (ławki, siedziska, stoliki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, żagle zacieniające) oraz infrastruktury drogowej takiej jak  znaki i sygnały drogowe, przejścia dla pieszych, przejazdy kolejowe (z elementami dźwiękowymi imitującymi nadjeżdżający pociąg), próg zwalniający.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W planach jest również, aby powstały niskie krawężniki, a chodniki i dojścia były wykonane z materiałów antypoślizgowych. Miasteczko ma zostać również wyposażone w sygnalizację dotykową, czyli kolorystyczne i fakturowe oznakowanie elementów pionowych i poziomych oraz sygnalizację wzrokową np. sygnalizację świetlną, znaki graficzne z odpowiednio skontrastowanymi kolorami.

Dwa place zabaw mają z kolei tworzyć przestrzeń, która umożliwi gry plenerowe m.in. w  chińczyka, klasy czy labirynt. Każdy z nich ma zostać wyposażony w co najmniej 8 urządzeń m.in. karuzelę, huśtawki, urządzenia siłowe, rehabilitacyjne, tablice edukacyjne.

Dla niepełnosprawnych mają się również pojawić takie udogodnienia jak: rampy podjazdowe, szerokie wjazdy, nisko umieszczone podesty, dodatkowe uchwyty, poręcze, zapięcia czy blokady. Elementy małej architektury oraz urządzenia do zabawy mają posiadać również tabliczki z opisami oraz instrukcję obsługi. Dodatkowo opisy te mają się pojawić w języku braillea.

Na placu zabaw w parku przy ul. Wyspiańskiego ma powstać ogród sensoryczny, który wykorzystuje się do celów socjalizujących, terapeutycznych i edukacyjnych dla osób niewidomych oraz osób z upośledzeniem zmysłowym i z zaburzeniami psychofizycznymi.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama