Z piłką nożną wyczyniają cuda, teraz chcą innych nauczyć trików. Założyciele rzeszowskiej grupy Ballwizards, planuje otworzyć w Rzeszowie drugą w Polsce akademię freestyle football dla młodzieży.

23-letni Tomasz Nowak i 25-letni Artur Twardy to profesjonalni zawodnicy freestyle football. To oni w Rzeszowie założyli grupę Ballwizards. Tomek jest studentem V roku politologii na Uniwersytecie Rzeszowskim. Artur skończył informatykę na Politechnice Rzeszowskiej, obecnie pracuje w Warszawie.

Freestyle football polega na żonglowaniu piłką wszystkimi częściami ciała w różnych pozycjach. Wyróżnia się cztery style: ground (taniec z piłką na ziemi), air (triki wykonywanie nogami w powietrzu), sit down (triki wykonywane wszystkimi częściami ciała na siedząco) oraz Upper (triki wykonywane górnymi częściami ciała, np. głowa, barki, klatka piersiowa).

Tomasz i Artur swoją przygodę z żonglerką piłkarską zaczęli w 2006 roku. Trenowali nawet 4 godziny dziennie przez kilka lat wykonując triki metodą prób i błędów. Zaczynali od podbijania piłki, co nie było dla nich łatwe. Powoli przeszli do prostych trików a później kombinacji.

Ponad 150 pokazów na koncie

Od początku wiedzieli, że przygoda freestyle football nie będzie przelotna. – Do treningów zainspirowały nas filmy, reklamy z żonglerką piłkarską w wykonaniu gwiazd piłki nożnej, np. Ronaldinho, Cristiano Ronaldo – mówi Tomasz Nowak.

W 2008 roku, po zaproszeniu do przedstawienia swoich umiejętności w ramach pokazu mody letniej w jednej z rzeszowskich galerii, Tomasz i Artur zacząć prezentować swoje umiejętności na scenie szerszej publiczności. Tak powstała grupa Ballwizards.

– Od tego czasu występujemy w całej Polsce. Na koncie mamy ponad 150 pokazów, warsztatów freestyle football przeprowadzonych w całym kraju. Żonglerka pozwala nam wyrażać siebie, swój charakter, pokazać miłość do sportu, inspirować innych do tego, że warto znaleźć swoją pasję – tłumaczy 23-latek.

W maju 2014 roku założyciele Ballwizard zostali laureatami konkursu „Student ma talent”. Występowali przy powitaniu Pucharu Henri Delaunaya (trofeum EURO 2012) w warszawskiej strefie kibica. Prowadzili trening z młodymi piłkarzami Górnika Libiąż w ramach akcji „Trenuj z mistrzem”.

– Z przeprowadzanych przez nas warsztatów korzystał Kuba Klawiter w swoim autorskim programie „Tester” na kanale TV4 – opowiada Tomasz Nowak.

4 lata ciężkich treningów

Obecnie trenują dziennie do dwóch godzin, pięć razy w tygodniu. Na szybkość nauki trików wpływa wiele czynników. Kondycja, zaangażowanie, systematyczność, odpowiedni plan treningów, a nawet wzrost.

– Dobra rozgrzewka to podstawa, a rozciąganie się po treningu pomaga – radzi Tomasz.

Na to, co on i Artur potrafią, trzeba poświęcić 4 lata ciężkich treningów. Żeby potem prezentować to na scenie i się tym bawić, potrzebnych jest nawet kilkanaście-kilkadziesiąt pokazów.

– W najbliższym czasie w planach mamy uruchomienie w Rzeszowie drugiej w Polsce akademii freestyle football dla młodzieży – zapowiada Tomasz Nowak.

https://www.youtube.com/watch?v=IwES5RumlEo

Tutaj inny pokaz umiejętności Tomasza i Artura

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama