Zmarły w sobotę, w wieku 100 lat, ksiądz infułat Józef Sondej, zapewne już wkrótce będzie miał w Rzeszowie ulicę swojego imienia.

Podczas poniedziałkowego spotkania z dyrektorami wydziałów, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc poprosił swoich podwładnych o przygotowanie odpowiedniego wniosku. Ten być może pojawi się już na najbliższej sesji rady miasta.

Podczas spotkania z dyrektorami, żegnając księdza infułata, prezydent Ferenc podkreślał, jak wiele Rzeszów zawdzięcza ks. Sondejowi.

Przyznał też, że sporo zawdzięcza mu również on sam. Chodzi głównie o publiczne wsparcie, jakiego ks. Józef Sondej udzielił prezydentowi Ferencowi kilkanaście lat temu, kiedy ten próbował przeforsować swoje plany poszerzenia Rzeszowa.

Ks. infułat Sondej urodził się 1 marca 1914 roku na Mazurach. W 1955 r. został proboszczem parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie, którym był do 1994 r. W czasach PRL aktywnie wspierał opozycję polityczną.

W 1995 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Rzeszowa. W 2008 r. został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

Ks. Sondej zmarł w sobotę (27 lutego). 1 marca skończyłby 101 lat.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama