Zdjęcie: Pixabay

We wtorek (11 lipca)  w Rzeszowie rozpoczną się szkolenia, na których będzie można szczegółowo dowiedzieć się jak pozyskać dofinansowanie na montaż paneli fotowoltaicznych w ramach tzw. projektu parasolowego, do którego we wrześniu ruszy nabór wniosków.

Rzeszowski magistrat opracował już szczegółowy regulamin przyjmowania wniosków do projektu „Wsparcie rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii  na terenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego – projekt parasolowy” dla mieszkańców gmin: Boguchwała, Chmielnik, Czarna, Czudec, Głogów Małopolski, Krasne, Lubenia, Łańcut, miasto Łańcut, Świlcza, Trzebownisko i Tyczyn oraz miasto Rzeszów. 

Projekt przeznaczony jest dla osób prywatnych i dotyczy otrzymania dofinansowania nawet w 85 proc. dostawy, montażu, uruchomienia i konfiguracji paneli fotowoltaicznych. Nabór wniosków do projektu parasolowego będzie obywał się w dniach 11-29 września. W przypadku Rzeszowa dokumenty będzie można składać w urzędzie miasta.

Zanim jednak wypełni się wniosek warto wybrać się na trzygodzinne bezpłatne szkolenia informacyjne, podczas których wszystkim zainteresowanym projektem zostaną wytłumaczone m.in. zasady działania instalacji fotowoltaicznej, korzyści wynikające z jej stosowania oraz na czym polega ekonomiczność używania paneli.

Członkowie ROF-u, pracownicy Urzędu Miasta Rzeszowa opowiedzą również o warunkach uczestnictwa i zasadach dofinansowania w tzw. projekcie parasolowym.

W stolicy Podkarpacia odbędzie się pięć tego typu spotkań. Pierwsze z nich odbędzie się w hali Podpromie w najbliższy wtorek (11 lipca) o godz. 17:00. Kolejne w hali sportowej V Liceum Ogólnokształcącego (ul. Hetmańska 38) w dniach 13 lipca oraz 24, 25, 26 sierpnia o 17:00.

Zanim jednak ktokolwiek zgłosi się do projektu musi pamiętać, że energie pozyskaną z zamontowanych paneli fotowoltaicznych o mocy 3 kW w ramach tzw. projektu parasolowego będzie można wykorzystać tylko i wyłącznie na własne potrzeby gospodarstwa domowego do zasilania urządzeń codziennego użytku.

Instalacja będzie wpięta do zewnętrznej sieci energetycznej. Jeśli okaże się, że u jakiegoś mieszkańca takiej możliwości nie ma – instalacja nie zostanie zamontowana. Panele fotowoltaiczne będą mogły zostać umieszczone na dachach budynków lub obok budynku mieszkalnego na gruncie lub na budynku niemieszkalnym.

Wykonanie instalacji fotowoltaicznej będzie możliwe również na budynkach nowobudowanych pod warunkiem złożenia oświadczenia, że budynek zostanie zamieszkany (zameldowana co najmniej jedna osoba) i oddany do użytkowania do 31 marca 2018 roku. Instalacja fotowoltaiczna będzie zajmowała około 17 m kw. powierzchni i będzie wyposażona w licznik energii elektrycznej.

Jeśli chodzi o montaż paneli fotowoltaicznych na dachach, ważne jest, aby nie były one pokryte eternitem. Właściciele takich budynków wówczas będą mogli starać się o dofinansowanie z projektu parasolowego  pod warunkiem wcześniejszego złożenia oświadczenia, że przed wykonaniem instalacji na własny koszt wymienią pokrycie dachowe na nowe do  31 marca 2018 r.

Szacunkowe koszty montażu instalacji fotowoltaicznej wynoszą 18,63 tys. zł wraz z doliczonym 8-procentowym podatkiem dla lokali mieszkalnych do 150 m kw. i domów do 300 m kw. Wówczas mieszkaniec takich obiektów z własnej kieszeni będzie musiał wyłożyć na montaż paneli jedynie 6,63 tys. zł.

W przypadku montowania paneli na budynkach niemieszkalnych lub gruncie oraz w przypadkach gdy wspomniane powierzchnie mieszkalne są większe, montaż paneli wynosi 21,2 tys. zł  wraz z doliczonym podatkiem 23 proc. Wówczas mieszkaniec takiego lokalu będzie musiał się liczyć z wydatkiem na poziomie 9,2 tys. zł.

Uczestnik projektu również w całości pokrywa tzw. koszty niekwalifikowane, np. budowę dodatkowych konstrukcji niezbędne dla  poprawnej pracy paneli fotowoltaicznych w przypadku, gdy dom ma płaski dach lub mieszkaniec chce mieć panele zainstalowane na gruncie.

O tym, czy dana osoba będzie mogła skorzystać  z programu parasolowego nie będzie decydować kolejność zgłoszeń, a specjalny system punktowy, który określa precyzyjnie regulamin. Wyniki naboru wniosków będą znane pod koniec października. Będzie je można sprawdzić na stronie www.rof.org.pl.

Realizacja projektu parasolowego zakończy się pod koniec przyszłego roku.

Poniżej ważne i potrzebne dokumenty:

– Harmonogram spotkań – TUTAJ

– Regulamin naboru wniosków – TUTAJ

– Wniosek przystąpienia do projektu – TUTAJ

– Projekt uczestnictwa w projekcie – TUTAJ

– Wzór karty weryfikacji technicznej – TUTAJ

– Oświadczenie dotyczące zasiedlenia budynku w fazie budowy – TUTAJ

– Oświadczenie o niewykorzystaniu energii na potrzeby działalności gospodarczej i rolniczej – TUTAJ

– Oświadczenie dotyczące wymiany pokrycia dachowego – TUTAJ

– Oświadczenie o pomocy de minimis – TUTAJ

– Wykaz mikroinstalatorów na Podkarpaciu – TUTAJ

– Szacunek kosztów – TUTAJ

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama