Zdjęcie: Materiały Federacji Anarchistycznej w Rzeszowie

Na budynku Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie anarchiści rozwiesili transparent „Zburzyć parlament, zasadzić las”. To ich protest przeciwko wycince drzew z Puszczy Białowieskiej.

Jak poinformowała nas rzeszowska sekcja Federacji Anarchistycznej, baner na budynku przy ul. Grunwaldzkiej, rozwieszono w minioną sobotę. „Wyrażamy poparcie dla osób, które go wywiesiły” – oświadczyła FA w Rzeszowie.

Anarchiści protestują przeciwko wycince Puszczy Białowieskiej, którą ponad rok temu zatwierdził minister środowiska Jan Szyszko. Protestują także ekolodzy. Szyszko zgodził się na trzykrotne zwiększenie wycinki drzew w Nadleśnictwie Białowieża pod pretekstem walki z kornikiem.

O natychmiastowe wstrzymanie wycinki Puszczy Białowieskiej, która jest częścią obszaru sieci Natura 2000, apeluje także Komisja Europejska. Jest bardzo prawdopodobne, że przeciwko Polsce zostanie wytoczony proces przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości za łamanie unijnego prawa.

Federacja Anarchistyczna w Rzeszowie w wydanym i przesłanym oświadczeniu napisała, że „walka o Puszczę Białowieską trwa i przybiera na swej radykalności”.

„Jest ona wynikiem ignorancji władz. Pomimo takiej postawy rządzących nie mamy zamiaru biernie przyglądać się wycince prowadzonej przez Lasy Państwowe. W pełni popieramy aktywistów i aktywistki, którzy stworzyli w Puszczy Białowieskiej obóz i codziennie zatrzymują sprzęt ciężki niszczący las. Dołożymy wszelkich starań, by protest ten odbywał się również w Rzeszowie” – zapowiedziała w oświadczeniu rzeszowska FA.

Rzeszowscy anarchiści postulują natychmiastowe wstrzymanie cięć w Puszczy Białowieskiej, wycofanie ciężkiego sprzętu z puszczańskich nadleśnictw, cofnięcie zakazu wstępu do lasu, który od kilku tygodni obowiązuje w Nadleśnictwach Hajnówka i Białowieża.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

FA w Rzeszowie postuluje także udostępnienie Puszczy mieszkańcom i turystom, respektowanie okresu ochronnego ptaków, a także ochrony całej polskiej części Puszczy.

„Nawołujemy wszystkich Rzeszowian, do wyrażania swej dezaprobaty dla wycinania drzew w Puszczy Białowieskiej w dowolnej formie. Wzywamy do interweniowania w biurach posłów PiS, wspierania walczących w Rzeszowie i całym kraju” – czytamy w dalszej części oświadczenia rzeszowskiej Federacji Anarchistycznej.

Zapowiedziała ona jednocześnie, że w przypadku niezrealizowania postulatów anarchistów „protest będzie się radykalizował i zaostrzał nie tylko w Rzeszowie”.

„Kiedy niszczy się Puszczę nie ma już czasu na szukanie kompromisu i rozmowy, a za doprowadzenie do takiej sytuacji obwiniamy rząd Prawa i Sprawiedliwości. Walka trwa!” – oświadczyła FA Rzeszów.

Zdjęcie: Materiały Federacji Anarchistycznej w Rzeszowie
Zdjęcie: Materiały Federacji Anarchistycznej w Rzeszowie

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama