Reklama

Julian Orłowski i Kazimierz Rak, właściciele cukierni Orłowski & Rak w Rzeszowie, zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu „Przedsiębiorca Aktywny Lokalnie”.

Głosowanie w konkursie zakończyło się 30 czerwca. Wzięli w nim udział mikro i mali przedsiębiorcy z całej Polski, którzy poza działalnością biznesową angażują się w działalność na rzecz swoich „małych ojczyzn”. Na szczeblu wojewódzkim zwycięzcami zostali ci, których historie zachwyciły internautów
i otrzymały największą ilość głosów. Ogólnopolskiego laureata wybrała komisja, w skład której weszli przedstawiciele świata biznesu i mediów.

Laureatami konkursu zostali rzeszowscy cukiernicy Julian Orłowski i Kazimierz Rak, właściciele cukierni Orłowski & Rak, która działa od 1977 roku. Cukiernicy otrzymali nagrodę główną w wysokości 25 tys. zł.

Rzeszowska cukiernia to rodzinna spółka dwóch przyjaciół z młodości. Dziś pracują w niej dzieci i pana Juliana, i pana Kazimierza, a być może wkrótce dołączą także wnuki, które już dziś kręcą się po zakładzie. Kazimierz Rak to mózg twórczy. Mózgiem technicznym jest Julian Orłowski. To on myśli o technologii, maszynach, liniach produkcyjnych.

– Robimy to, co kochamy, ale nie zatrzymujemy tego dla siebie. Dzielimy się tym, co najlepsze w nas, dołączając serce do każdego wykonanego przez nas wyrobu – mówi Kazimierz Rak.

Cukiernia angażuje się w organizowanie m.in. Święta Chleba i Piernika pod patronatem Pani Prezydentowej RP w ostatni weekend sierpnia w Jaworze k. Wrocławia, czy przygotowanie największego na świecie tortu pieczonego w jednym piecu (820 kg) na 630-lecie miasta Jarosławia.

Rzeszowska cukiernia corocznie wspiera swoimi wyrobami organizowany pod patronatem TVP Rzeszów Koncert Kolęd, z którego dochód przeznaczony jest na wsparcie podopiecznych z Domu Dziecka w Strzyżowie. Wspiera też podopiecznych ze Szkoły Zawodowej we Frysztaku. Cukiernia współpracuje też z Caritas diecezji rzeszowskiej, choćby przy akcji ,,Bądźmy razem”, organizowanej cyklicznie na rzeszowskim Rynku z okazji Dnia Matki i Dziecka.

Cukiernicy prowadzą także słodkie warsztaty dla dzieci z przedszkoli.

Członkowie jury konkursu, zorganizowanego przez MAKRO Cash&Carry, ocenili niekomercyjną działalność właścicieli cukierni Orłowski & Rak i to właśnie im przyznali nagrodę główną – 25 tys. złotych.

– Wielu kandydatów biorących udział w konkursie to filantropi. Wygrał dojrzały model przedsiębiorstwa prowadzącego działalność filantropijną – uzasadnia decyzję jury konkursu jedna z jurorek, Bożena Breczko z Radia PIN.

W swoim konkursowym zgłoszeniu rzeszowscy cukiernicy napisali między innymi, że „Ludzie są dla ludzi. To, co robimy, ma nam służyć i sprawiać, że nasze życie będzie przyjemniejsze”.

Nagrodę – 25 tys. złotych – laureaci zamierzają przeznaczyć na szkolenia pracowników i uczniów, a także sfinansowanie udziału w różnego rodzaju przedsięwzięciach społecznych. Część nagrody będzie także wsparciem dla Stowarzyszenia Cukierników Karmelarzy i Lodziarzy, którego członkiem jest firma należąca do zwycięzców.

– Będziemy też mogli dłużej spełniać marzenia: promować Rzeszów i Polskę, a także uczyć innych, że dobro powraca i że człowiek powinien być otwarty – mówią laureaci.

– Historia panów Orłowskiego i Raka pokazuje, że polscy przedsiębiorcy dbają nie tylko o rozwój własnych firm, ale nieobca jest im troska o własną społeczność lokalną – mówi Magdalena Figurna, koordynatorka inicjatywy „Przedsiębiorca Aktywny Lokalnie” i PR Manager w MAKRO Cash&Carry

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.