Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

Ekomoda zawita na sesje Rady Miasta Rzeszowa. Od stycznia radni, zamiast dostawać drukowane uchwały, będą je mieć na tabletach. 

Pod koniec grudnia 2018 roku Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, zapowiedział, że radni będą „eko”. Zamiast marnować papier, pójdą w elektronikę, jak na stolicę innowacji przystało. 

Okazało się, że przejście z trybu analogowego na nowoczesny musiało potrwać… ponad rok, ale w końcu ma się to udać. Pierwsza sesja „bez papieru” ma się odbyć 28 stycznia. Radni przygotowane uchwały mają dostać już nie w formie drukowanej, a na specjalnie zakupionych do tego celu tabletach. 

– Do obsługi sesji kupiono 30 10-calowych tabletów. 29 z nich jest marki Samsung i jeden Huawei. Każdy z nich ma wgrany specjalny system do obsługi sesji oraz jest wyposażony w „pancerne” etui. Tablet ma także dodatkowe zabezpieczenie ekranu – mówi Lesław Bańdur, dyrektor Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej w rzeszowskim magistracie. 

Miasto za 30 tabletów zapłaciło niespełna 36 tys. zł. Na oprogramowanie do sesji wydano  – 36,9 tys. zł. – System jest bardzo prosty i intuicyjny. Każdy powinien sobie z nim poradzić – zapewnia Lesław Bańdur. – Dzięki tabletowi radnemu będzie o wiele łatwiej zagłosować lub zgłosić się do zabrania głosu – dodaje. 

Radnym do pracy tablety zostaną użyczone na okres trwania kadencji. Z urządzeń mają oni korzystać jedynie w celach służbowych. Zakup tabletów i niedrukowania uchwał na sesję Rady Miasta to dla ratusza, jak przekonują miejscy urzędnicy, spora oszczędność zarówno ekologiczna, jak i ekonomiczna. 

Średnio na jedną sesję trzeba wydrukować około 4000 stron różnych dokumentów, czyli zużyć około dziewięć ryz papieru. Wydrukowanie uchwał dla radnych to koszt około 190 zł. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama