Tylko 30 tys. zł zapłaci Polska Prowincja Zakonu Pijarów w Krakowie za ponad 2-hektarową działkę, na której w Rzeszowie na osiedlu Wilkowyja ma powstać nowa szkoła. Będzie się w niej uczyło około 900 uczniów.

O sprzedaży działki z 99-procentową bonifikatą dla pijarów zdecydowali we wtorek rzeszowscy radni. Działka o powierzchni ponad 2 ha znajduje się przy ul. Bałtyckiej. Początkowo była ona w prywatnych rękach, ale została odkupiona przez ratusz za ponad 3 mln zł.

Teraz miasto, po decyzji radnych, przekaże grunty zakonowi krakowskich pijarów. Zakon za działkę zapłaci tylko 30 tys. zł.

– Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, że działkę przekazujemy z 99-procentową bonifikatą. Tak było już wcześniej m.in. z działką przy ul. Cienistej pod budowę cerkwi prawosławnej oraz z działką przy ulicy Sanockiej, gdzie funkcjonuje szkoła podstawowa i gimnazjum prowadzone przez siostry pijarki. Na cele edukacyjne i sakralne zawsze przekazujemy działki z taką bonifikatą – mówi Henryk Wolicki, pełnomocnik prezydent Rzeszowa ds. edukacji.

Na ulicy Bałtyckiej na osiedlu Wilkowyja powstanie Zespół Szkół prowadzony przez Polską Prowincję Zakonu Pijarów w Krakowie.

– W skład Zespołu będą wchodziły szkoła podstawowa i gimnazjum na 650 uczniów oraz liceum ogólnokształcące dla 220 uczniów. W Zespole Szkół pracować będzie ok. 130 nauczycieli. Cieszy nas to, że na tym osiedlu powstanie nowa szkoła, a przede wszystkim, że będzie to szkoła publiczna – podkreśla Wolicki.

W skład Zespołu Szkół wchodzić będzie także sala gimnastyczna o wymiarach 20 metrów szerokości i 30 m długości, boisko szkolne o powierzchni 0,34 ha, oraz kryty basen o długości 25 m i 8 m szerokości. Inwestycja szacowana jest na ok. 30 mln zł.

– Na budowę szkoły nie wyłożymy ani złotówki. Koszty są po stronie Zakonu Pijarów – twierdzi Henryk Wolicki.

Ale to nie oznacza, że miasto nie poniesie żadnych kosztów. Do końca tego roku ma zostać wybudowane przedłużenie ulicy Bałtyckiej. Za tę część inwestycji będzie odpowiadał Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie.

Do końca przyszłego roku mają z kolei powstać sieć wodociągowa, sanitarna, oświetlenie, drogi, chodniki i ścieżki rowerowe. Do tych inwestycji zostaną zaangażowane dwie inne rzeszowskie spółki miejskie: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Zarząd Zieleni Miejskiej.

– Plan przewiduje, że szkoła zostanie otwarta dla uczniów 1 września 2018 r. – dodaje Henryk Wolicki.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama