Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

To nie będą duże utrudnienia, ale od środy, do wczesnych godzin popołudniowych w czwartek, parking w sąsiedztwie pomnika Mickiewicza będzie zamknięty.

Rzeszowscy strażacy mają w tym roku jubileusz 150-lecia. Huczne świętowanie zaplanowano na czwartek 23 czerwca, ale już dzień wcześniej rozpoczęli przygotowania.

Dlatego od godz. 16:00 w środę, do godz. 13:00 w czwartek, parking przy ul. Mickiewicza 10 do pomnika Mickiewicza będzie zamknięty. 

Obchody rozpoczną się w czwartek o godz. 10:30 od uroczystego apelu przy ul. Mickiewicza 10 i 12. To właśnie tam od początku XX w. do 1948 roku mieściła się remiza strażacka. W związku z jubileuszem zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica oraz mural. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Historia rzeszowskich strażaków rozpoczęła się 28 lipca 1872 roku, gdy Rada Miasta powołała Ochotniczą Straż Ogniową. W pierwszych latach utrzymywała się z dotacji miasta oraz pieniędzy zbieranych podczas balów, koncertów i przedstawień teatralnych.

Strażacy mieli w tamtym czasie do dyspozycji: trzy duże sikawki, pięć wozów z beczkami na wodę, czterdzieści konewek, jedną siekierę, rydel, drabinę, hełmy, topory, pasy i liny. Pierwsza ich siedziba była w ratuszu, później przenieśli się do budynków przy ul. Mickiewicza 10 i 12.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama