Zdjęcie: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Reklama

18-letni Jan Fornal i 18-letni Radomił Baran z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie oraz 19-letni Jaromir Hunia z I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy znaleźli się w gronie 24. medalistów Międzynarodowych Olimpiad Przedmiotowych. W środę Jarosław Gowin wręczył im listy gratulacyjne za wybitne osiągnięcia w nauce. 

24. medalistów Międzynarodowych Olimpiad Przedmiotowych w środę (10 stycznia) odwiedziło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, by z rąk szefa tego resortu Jarosława Gowina otrzymać list gratulacyjny za wybitne osiągnięcia w nauce. Wśród wybitnie uzdolnionej młodzieży z całej Polski znalazło się trzech uczniów z Podkarpacia.

Pierwszy z nich to 18-letni Jan Fornal, uczeń klasy 2. o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym z LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Jan jest laureatem wielu olimpiad matematycznych, podczas Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej w Rio de Janeiro w 2017 r. zdobył brązowy medal. Matematykę traktuje w duchu sportowym, uwielbia rywalizację, bierze udział w meczach matematycznych i międzynarodowych zawodach matematycznych „Náboj”. Lubi dłuższe wycieczki rowerowe.

Kolejny rzeszowianin, który znalazł się wśród 24. medalistów, to również uczeń z liceum Sióstr Prezentek – 18-letni Radomił Baran. Od klasy trzeciej szkoły podstawowej realizował indywidualny program nauczania z matematyki. Kończąc podstawówkę w wieku 12 lat, zrealizował już program nauczania matematyki w gimnazjum. Będąc uczniem liceum, realizuje wybrane zajęcia z matematyki na Politechnice Rzeszowskiej.

Radomił jest uczestnikiem i laureatem wielu konkursów matematycznych, w 2017 r. na LVIII Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Rio de Janeiro zdobył brązowy medal. Oprócz matematyki, która jest jego główną pasją, Radomił interesuje się szachami, piłką nożną i siatkówką; sam nauczył się gry na keyboardzie.

Kolejny podkarpacki medalista jest uczniem 3. klasy o profilu biologiczno-chemicznym I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy – to 19-letni Jaromir Hunia, który brał udział w licznych konkursach i olimpiadach głównie z zakresu biologii i chemii, a także geografii oraz języka polskiego.

W 2017 r. Jaromir zdobył srebrny medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej w Wielkiej Brytanii. Uczestniczył w licznych warsztatach naukowych, w ramach Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci odbył staż w Karolinska Institutet w Sztokholmie. Jaromir interesuje się naukami przyrodniczymi, szczególnie neurobiologią, fizjologią i zagadnieniami medycznymi związanymi z pracą mózgu. 

Reprezentanci Polski na Międzynarodowych Olimpiadach Przedmiotowych zdobyli łącznie w 2017 roku 31 medali i 5 wyróżnień. Najliczniejszą grupą okazali się laureaci Międzynarodowej Olimpiady Matematyki Lingwistycznej (7 osób) i Olimpiady Matematycznej (6 medalistów).

Medaliści reprezentują rozmaite dziedziny wiedzy, przede wszystkim jednak są to nauki ścisłe i przyrodnicze: matematyka, fizyka, astronomia i astrofizyka, lingwistyka matematyczna, chemia, biologia, a także geografia.

System oceniania laureatów olimpiad jest inny niż np. zawodów sportowych – medale dostają nie trzy osoby, lecz grupy zdolnych uczniów (np. w jednym roku może być przyznanych kilka złotych czy srebrnych medali z jednej dziedziny).

Podczas uroczystości wiceminister Piotr Dardziński ogłosił, że w marcu ruszy nabór do projektu „Szkoła Orłów”, który stworzony jest właśnie z myślą o najzdolniejszej młodzieży „Szkoła Orłów” dedykowana ma być laureatom olimpiad i najlepszym studentom.

– Młodzi naukowcy, kształcący się w ramach programu otrzymają stypendia. Zależy nam, żeby najwybitniejsi uczniowie wybierali polskie uniwersytety – powiedział podczas uroczystości Piotr Dardziński.

Na realizację „Szkoły dla Orłów” w latach 2018-2020 ma być wydana kwota 25 mln zł. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama