Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

Konsorcjum firm Polimex Energetyka i Polimex Mostostal wybuduje kotłownię gazową na terenie rzeszowskiej elektrociepłowni.

Plac budowy został już przekazany wykonawcom. Budowa kotłowni gazowej ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2023 roku. Kotłownia będzie dysponować sześcioma identycznymi kotłami o mocy 31 MWt każdy, które zastąpią obecnie pracujące cztery kotły węglowe WR-25 (rusztowe) oraz dwa WP-120 (pyłowe).

Do zadań wykonawcy, poza przygotowaniem projektu i budową, należeć będzie rozruch kotłowni, przekazanie jej do eksploatacji oraz serwis gwarancyjny. Dzięki temu już w 2023 r. z rzeszowskiej elektrociepłowni popłynie ciepło produkowane w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. Ma to znacząco poprawić jakość powietrza w mieście.

– To bardzo ważna inwestycja. To właśnie źródła gazowe stają się realną alternatywą dla kotłów węglowych – mówi Paweł Majewski, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Rzeszowie. 

Obecnie w elektrociepłowni paliwem wykorzystywanym do produkcji ciepła i energii elektrycznej jest w 80 procentach gaz ziemny. Około 14 proc. energii i ciepła uzyskuje się poprzez przetwarzanie odpadów w spalarni. Po zakończeniu budowy kotłowni gazowej elektrociepłownia w Rzeszowie całkowicie zrezygnuje z wykorzystywania węgla jako paliwa.

Całkowita moc cieplna kotłowni gazowej wyniesie min. 186 MWt. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama