Rzeszowski PiS szuka poparcia w wyborach samorządowych wśród seniorów. Proponuje stworzenie dla nich specjalnej karty.

PiS uważa, że samorząd, oprócz inwestycji miejskich, powinien wspomagać rozwiązywanie problemów społecznych.

– Starzejące się społeczeństwa to obecnie wyzwanie większości państw Zachodu. Coraz więcej mówi się o tzw. srebrnej gospodarce, o czym najwcześniej w Europie dyskutowano w Niemczech. Również w Rzeszowie chcemy przygotować się do takich zmian – twierdzą radni PiS.

W Rzeszowie od wielu miesięcy działa Karta Rodziny Wielodzietnej 3+. Zdaniem PiS wsparcie samorządu powinno dotyczyć także seniorów. Na najbliższej sesji Rady Miasta ma być głosowana uchwała o powołaniu Rady Seniorów. PiS w tej sprawie konsultował się ze środowiskiem Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Rzeszowskim.

Rada Seniorów ma przed władzami miasta reprezentować środowiska osób starszych w Rzeszowie, opiniować i doradzać poszczególne projekty. O zakończeniu prac nad utworzeniem Rady pisał również na blogu Rzeszów radny Waldemar Szumny. Więcej TUTAJ.

Powołanie Rady ma być pierwszym krokiem do stworzenia w mieście Karty Seniora. Seniorzy chcieliby m.in., by w Rzeszowie obniżono wiek osób, którym przysługuje darmowa jazda autobusami MPK – z 70 do 60 lat.

Karta – w swoim założeniu – miałaby też uprawniać do zniżek w instytucjach kulturalnych, miejskich, a także w korzystaniu z usług komercyjnych. PiS twierdzi, że seniorzy mają problem z wykluczeniem. Niektórzy doświadczają podwójnej dyskryminacji ze strony pracodawców. Chodzi o osoby, które są w wieku przedemerytalnym i przestają być już atrakcyjne na rynku pracy.

PiS uważa, że dla seniorów można byłoby organizować szkolenia np. z dostępu do nowych technologii. Partia proponuje także opracowanie dla ludzi starszych programów pomocowych dotyczących ochrony zdrowia. PiS postuluje także likwidację barier architektonicznych w miejscach publicznych.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama