Zdjęcie: KWP Rzeszów

Ponad 70 zarzutów korupcyjnych ciąży na dr Agacie Ś., byłej już ordynator oddziału neurologii Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Sanoku. Rzeszowska prokuratura wysłała do sądu akt oskarżenia przeciwko lekarce. Przed sądem staną także pacjenci, którzy wręczali jej łapówki.

Akt oskarżenia przeciwko 54-letniej Agacie Ś. w środę do Sądu Rejonowego w Sanoku skierował Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.

Agata Ś. została zatrzymana w czerwcu 2016 r. przez policjantów z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. W tamtym czasie prokuratura przedstawiła lekarce 38 zarzutów korupcyjnych.

W trakcie trwającego prawie rok śledztwa okazało się, że pacjentów, którzy wręczali łapówki Agacie Ś., było znacznie więcej. Ś. wtedy była ordynatorem neurologii w sanockim szpitalu. Przyjmowała pacjentów również w Poradni Neurologicznej przy ul. Lipińskiego w Sanoku

Prokuratura ostatecznie przedstawiła Agacie Ś. 74 zarzuty korupcyjne. Według śledczych, lekarka przyjmowała od pacjentów pieniądze za świadczenia, które i tak były refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zarzuty dotyczą okresu od marca do czerwca 2015 r.

– Pieniądze wręczano lekarce za to, by np. przyspieszyć wizyty pacjentów do lekarzy-specjalistów, albo za wypisywanie zwolnień lekarskich. Kwoty, które przyjmowała Agata Ś., wynosiły głównie 100 zł, ale były też mniejsze. Oprócz gotówki, lekarce wręczano także bombonierki, alkohole, a nawet jajka. Pacjenci, którzy korumpowali Agatę Ś., to przede wszystkim osoby w podeszłym wieku o niewielkich dochodach – mówi Rafał Teluk, szef podkarpackiego wydziału Prokuratury Krajowej.

Agata Ś. przyznała się do przyjmowania łapówek pod pacjentów. W trakcie przesłuchania w prokuraturze tłumaczyła to tym, że „nie chciała urazić pacjentów”.

Akt oskarżenia obejmuje nie tylko lekarkę, ale również 15 pacjentów, którzy – według prokuratury – korumpowali Agatę Ś. Sześciu z nich przyznało się do winy, pozostali zaprzeczają, że wręczali korzyści majątkowe pani doktor.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W akcie oskarżenia są również wnioski o dobrowolne poddanie się kolejnych 24 pacjentów, których oskarżono o wręczenia korzyści lekarce z Sanoka. 10 kolejnych pacjentów uniknie kary, bo prokuratura wobec nich zastosowała tzw. klauzulę bezkarności. Ci pacjenci sami zgłosili się do prokuratura, twierdząc, że wręczali łapówki Agacie Ś.

Wobec jeszcze kilku innych pacjentów postępowanie jest zawieszone, bo biegli wydali opinie, z których wynika, że stan zdrowia tych osób nie pozwala na prowadzenie z ich udziałem czynności procesowych.

Agacie Ś. za korupcję grozi do 10 lat więzienia. Gdy została zatrzymana, prokuratura zastosowała wobec niej dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju. Zabezpieczyła także prawie 9 tys. zł na poczet ewentualnej kary grzywny i pokrycia kosztów postępowania.

Prokuratura zawiesiła również Agatę Ś. w czynnościach służbowych. Lekarka nie jest już ordynatorem sanockiego szpitala.

(ram)

https://www.youtube.com/watch?v=R3O-1GAwPcM

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama