Reklama

Jak zawsze w okresie wakacyjnym zaczyna brakować krwi. O jej oddawanie apeluje rzeszowska „Solidarność”.

Krew oddawać można od poniedziałku do piątku w stałych punktach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa : w Rzeszowie od godz. 7:00 do 13:30 przy ul. Wierzbowej 14 oraz w dwóch oddziałach terenowych RCK: w Leżajsku przy ul. Leśnej 22 (od godz. 7:00 do 12:00) i Mielcu przy ul. Żeromskiego 17 (od godz. 7:00 do 12:00).

„Solidarność” zwraca się z prośbą, by osoby, które zdecydują się oddać krew, by w punktach poboru informowały o tym, że krew oddają w ramach NSZZ „Solidarność”.

Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 – 65 lat. Wystarczy zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie lub jego oddziału terenowego z dowodem osobistym lub innym dokumentem ze zdjęciem.

Tam z pobranej próbki krwi, wykonuje się wstępne badania na podstawie których, łącznie z badaniem lekarskim ustala się czy kandydat na dawcę jest zdrowy, a tym samym czy może bez szkody dla siebie oddawać krew. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Oddanie takiej ilości krwi nie jest szkodliwe dla zdrowia.

Krwiodawca powinien jednak wiedzieć, że przerwa między kolejnymi pobraniami krwi nie może być krótsza niż 8 tygodni w przypadku mężczyzn i 12 tygodni w przypadku kobiet.

Do oddania krwi nie należy zgłaszać się na czczo. Wskazany jest lekki, możliwie beztłuszczowy posiłek. Tuż przed oddaniem krwi dawca lub kandydat na dawcę może otrzymać kawę lub herbatę; a po oddaniu krwi, ekwiwalent o wartości 4500 kcal.

Sam zabieg pobrania krwi, który wykonuje fachowy pracownik służby, krwi trwa kilka minut i jest niemal bezbolesny.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.