Zdjęcie: Materiały WSPiA
Reklama

Jan Sobuś, uczeń drugiej klasy II liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie, został pierwszym „Uczniem – Studentem” WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Od przyszłego semestru będzie razem ze studentami uczestniczył m.in. w wykładach, ćwiczeniach i konferencjach naukowych uczelni. 

Jan Sobuś jest laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie, to pierwszy uzdolniony licealista z Podkarpacia, który otrzymał szansę szybszego rozwoju naukowego w WSPiA. II Liceum Ogólnokształcące w Łańcucie współpracuje z rzeszowską uczelnią, która wspomaga edukację młodzieży w zakresie prawa i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Teraz jeden z uczniów łańcuckiego II LO Jan Sobuś został pierwszym „Uczniem – Studentem” – programu wspierania młodych prawniczych talentów w WSPiA. – To pierwszy przypadek, kiedy uczeń długo przed maturą rozpocznie uczęszczanie na zajęcia razem ze studentami – mówi prof. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA. 

Uczelnia zastanawiała się, jak określić status Janka. Doszła do wniosku, że najlepiej obrazować go będzie nazwa „Uczeń – Student”. – Pokazuje ona kierunek, w którym podąża ten młody człowiek – uważa prof. Posłuszny.

Opiekunem uzdolnionej młodzieży w łańcuckim ogólniaku jest Mariusz Duliban. To on podpowiada władzom WSPiA, co zrobić, jak jego uczniów wykształcić na jak najwyższym poziomie. – Janek jest niezwykle zdolnym uczniem – podkreśla Mariusz Duliban. – Mamy wspólną ideę wspomagania najlepszych, którzy powinni być przyszłością naszych elit – zaznacza prof. Jerzy Posłuszny.

Zdjęcie: Materiały WSPiA

Jan Sobuś będzie uczestniczył z różnych zajęciach w charakterze „wolnego słuchacza”. W semestrze letnim będą to m.in. wykłady z prawa konstytucyjnego, historii prawa i logiki prawniczej. Z tych przedmiotów będzie mógł także zdać egzamin, a ocena zostanie mu zaliczona po rozpoczęciu studiów w WSPiA. Dzięki temu będzie mógł szybciej ukończyć studia prawnicze.

Dodatkowo Jan Sobuś będzie członkiem Koła Naukowego Prawa Konstytucyjnego oraz uczestnikiem konferencji naukowych. Pozwoli mu to jeszcze przed rozpoczęciem studiów np. na publikacje swoich referatów w studenckich wydawnictwach naukowych.

– Będę mógł poznawać nowe interesujące mnie zagadnienia. W tej chwili podczas lekcji WOS w liceum nie mogę się już zbyt wiele nauczyć. Mam potrzebę wejścia na wyższy poziom – mówi Janek. – W przyszłości chcę ukończyć studia prawnicze i dostać się na aplikację prokuratorską lub rozpocząć karierę naukową – zdradza swoje plany. 

Jan Sobuś jest uczniem drugiej klasy w II LO w Łańcucie. Uczy się na profilu humanistycznym z elementami prawa i bezpieczeństwa narodowego. Jest laureatem etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie, w której zajął I miejsce w Polsce oraz Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie (III miejsce w Polsce).

Janek może się również poszczycić tytułem laureata Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie oraz eliminacji okręgowych Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej. Jest słuchaczem Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA.

Zdjęcie: Materiały WSPiA

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

4 KOMENTARZE

  1. Podobno na egzaminach na tej uczelni wszyscy ściągają. Nawet jakiś specjalny system do kontroli zainstalowali, bo Ukraińcy masowo i bez skrupułów zrzynają na egzaminach. Ciekawe też jakie związki ma ta uczelnia z ukraińskim deweloperem, który buduje w Rzeszowie.

  2. Dokładnie, władze gównouczelni myślą, że sobie zarezerwują w ten sposób perspektywicznych uczniów, a oni i tak po maturze wybiorą warszawskie uczelnie.

  3. Uczelnia, która zamiast zbudować akademik kupiła mieszkania na pobliskich rzeszowskich osiedlach i wsadziła do nich swoich studentów. Sprytne, ekonomicznie wytłumaczalne ale zgadnijcie co o tym sądzą rodziny z dziećmi, które takie mieszkania mają nad swoimi lub obok.
    A co do inicjatywy student-uczeń. Pozytywna, tyle że moim zdaniem ten chłopak po zdanej maturze i tak wybierze zapewne znacznie bardziej prestiżową destynację rozwoju swojego talentu.

Comments are closed.