79 zadań zostało dopuszczonych do głosowania w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim 2017. Wartość wszystkich projektów wynosi ponad 22 mln zł.

Do nowej edycji RBO zgłoszono 123 projekty. O tym, które znajdą się na liście do głosowania decydowała specjalna komisja ds. RBO. We wtorek została opublikowana ostateczna lista zadań, na które już można głosować.

Komisja odrzuciła 44 projekty. Pod uwagę brała możliwości terenowe zrealizowania inwestycji, wykonania jej w przeciągu całego 2017 r. Projekt nie mógł też przekroczyć maksymalnej wartości na  jedno zadanie.

Wśród odrzuconych projektów jest m.in. opisywany przez nas pomysł stowarzyszenia Ultimate Frisbee Rzeszów, drużynę Futbolu Amerykańskiego Rockets, Rugby Rzeszów oraz drużynę Lacrosse Rzeszów, które chciały, by w Rzeszowie powstało boisko multifunkcjonalne do gry z każdej z tych dyscyplin.

Komisja ds. RBO nie dopuściła jednak projektu do głosowania, bo uznała, że boiska nie da się wybudować w ciągu jednego roku. Pełną listę odrzuconych projektów możecie zobaczyć TUTAJ.

WiFi na bulwarach?

Na liście kategorii zadań inwestycyjnych, na które można głosować, jest 18 projektów. Ich wartość wynosi ponad 17,1 mln zł. W tej kategorii na te zadania zostanie przeznaczona kwota 4,5 mln zł. Jeden projekt nie mógł przekraczać 1,5 mln zł.

W kategorii zadań inwestycyjnych można głosować m.in. na budowę bezpiecznych parkingów rowerowych przy szkołach, urzędach, bibliotekach i w miejscach publicznych (1,5 mln zł), budowę kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Strug, która połączy osiedle Drabinianka, Biała i Budziwój (1,5 mln zł).

Wśród dopuszczonych projektów do głosowania jest także budowa ścieżki biegowej na bulwarach (1,2 mln zł), bezpłatne WiFi na bulwarach, w parkach miejskich oraz placach zabaw (450 tys. zł). Jest również budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią wraz zadaszeniem (700 tys. zł) na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 przy al. Rejtana.

Kolejna siłownia Street Workout?

Do drugiej kategorii zadań osiedlowych do głosowania dopuszczono 27 projektów z 46 złożonych wniosków. Wartość projektów, na które można głosować wynosi ponad 3,4 mln zł, do wydania maksymalnie będzie 2,5 mln zł. Wartość jednego projektu nie mogła przekroczyć 150 tys. zł.

W tej kategorii można głosować m.in. na budowę placu zabaw przy ul. Jarowej (150 tys. zł), edukacyjny sad miejski (30 tys. zł), park rekreacji dla seniorów przy ul. Popiełuszki (150 tys. zł), siłownię Street Workout pomiędzy ulicami Odrzykońską, Biecką Iwonicką i Nowosądecką (70 tys. zł) i doposażenie basenu Delfin (ponad 38 tys. zł).

W tej kategorii będą premiowane te projekty, na które zagłosuje najwięcej procentowo mieszkańców. Najaktywniejsze osiedle będzie miało zrealizowany projekt do 150 tys. zł.

– Osiedle osiedlu nierówne. Chodzi o to, żeby mieszkańcy mieli świadomość, że każdy głos jest ważny bez względu na to, czy na osiedlu mieszka 500, 700, czy 1000 osób – mówi Wiesław Buż, szef komisji ds. RBO.

Będzie Dance Fest?

W ostatniej kategorii tzw. zadań miękkich do głosowania dopuszczono 33 projekty z 40 zgłoszonych. Projekty są warte 2,1 mln zł. Do podziału będzie 500 tys. zł. Maksymalna wartość zadania nie mogła przekroczyć 100 tys. zł.

W tek kategorii można głosować m.in. na Festiwal Piosenki Rzeszowskiej (100 tys. zł), Święto Pieczonego Ziemniaka (20 tys. zł), Festiwal Motoryzacyjny Rzeszów 2017 (90 tys. zł), Dance Fest Rzeszów (50 tys. zł), sterylizację psów i kotów (15 tys. zł), program treningów piłkarskich na rzeszowskich osiedlach (95 tys. zł), czy XV Jubileuszowy Koncert Jednego Serca Jednego Ducha (90 tys. zł).

–  W tym roku jest więcej wniosków do RBO niż rok temu. Jest o co walczyć  – uważa Wiesław Buż. – Praca naszej komisji się skończyła. Teraz autorzy projektów powinni prowadzić kampanię promującą ich zadania. Zachęcamy do udziału w głosowaniu – dodaje Buż.

Wartość RBO 2017 wynosi 7,65 mln zł. Pełna lista zadań, na które możecie głosować, dostępna jest TUTAJ.

Jak głosować?

Głosowanie na projekty trwa od 10 maja do 31 maja. Mogą brać w nim udział mieszkańcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 16 lat oraz są zameldowani w Rzeszowie. Głos można oddać na jedno z trzech kategorii. Jeśli ktoś skreśli i poprawi swój głos, to karta do głosowania traci ważność.

Głosować można także przez internet. Link TUTAJ. Kartę do głosowania możecie również pobrać TUTAJ i wysłać na adres: rbo@erzeszow.pl lub  na adres: Urząd Miasta Rzeszowa, ul. Rynek 1, 35-064 Rzeszów, z dopiskiem „Rzeszowski Budżet Obywatelski – GŁOSOWANIE”. Za datę oddania głosu uważa się datę stempla pocztowego.

Wyniki głosowania zostaną opublikowane 24 czerwca na stronie rzeszowskiego magistratu: www.rzeszow.pl. Do realizacji zostaną wybrane te projekty, który uzyskały największą liczbę głosów. W przypadku równej liczby głosów, kolejność zadań na liście ustali w wyniku głosowaniu komisja ds. RBO.

Karty do głosowania można również otrzymać i zostawić lub wysłać do następujących miejsc:

– Kancelaria Ogólna Urzędu, Rynek 1;

– Biuro Rady Miasta Rzeszowa, al. Pod Kasztanami 8;

– Punkt Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa w Galerii Handlowej Nowy Świat, ul. Krakowska 20;

– Punkt Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall, ul. Kopisto 1;

– Punkt Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa w Centrum Handlowym Plaza, al. Rejtana 65;

– Punkt Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa w Galerii Rzeszów, al. Piłsudskiego 44;

– Punkt Informacyjny Urzędu Miasta Rzeszowa w hipermarkecie bi1, al. Witosa 21;

– Siedziby Rad Osiedli, w godzinach pełnienia dyżurów.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama