Zdjęcie: Urząd Miasta Rzeszowa

36 zwycięskich projektów, bonus dla osiedla Miłocin i…  bardzo niska frekwencja – tak można podsumować wyniki głosowania nad Rzeszowskim Budżetem Obywatelskim 2018.

Listę projektów, które będą realizowane w ramach RBO 2018 możecie sprawdzić TUTAJ. Pełne wyniki głosowania na wszystkie projekty dostępne są TUTAJ

Mieszkańcy Rzeszowa mogli głosować na 87 projektów w trzech kategoriach. Oddano ponad 15 tys. głosów, z czego 9,3 tys. przez internet, 922 głosów było nieważnych. Wyniki te są znacznie niższe niż w ubiegłym roku, gdzie na RBO 2017 oddano blisko 37 tys. głosów.

–  Frekwencja jest bardzo mała. Dla nas to sygnał, że musimy bardziej zaktywizować społeczeństwo – uważa Grzegorz Koryl, radny PiS, członek Komisji ds. RBO.

Pula RBO 2018 wynosiła 7,65 mln zł. W pierwszej kategorii „budowa, modernizacja lub remont infrastruktury miejskiej”, w której do podziału było 4 mln zł, realizowanych będzie sześć projektów o wartości 3,6 mln zł. Najwięcej głosów (2780) zdobył projekt modernizacji obiektu sportowego przy ul. St. Gliwy na os. Słocina – kwota 985 tys. zł. 

Na drugim miejscu uplasował się projekt „Od przedszkola do seniora – łączy nas sport”. Chodzi o modernizację wielofunkcyjnego obiektu sportowego-rekreacyjnego przy ul. Matuszczaka 7. Ten projekt o wartości 1 mln zł zdobył 1775 głosów. Na podium w tej kategorii znalazł się projekt budowy miejsc postojowych przy przychodniach zdrowia i ZOL ul. Lubelska – parking od strony gen. Maczka i ul. Partyzantów”. Na ten projekt o wartości 200 tys. zł oddano 1304 głosy. 

W drugiej kategorii osiedlowych inwestycji (2,9 mln zł) będzie realizowanych 18 projektów o wartości 2,4 mln zł. Najwięcej głosów (2543) oddano na projekt modernizacji infrastruktury sportowej na placu zabaw przy ul. Mazowieckiej – 180 tys. zł. Z RBO zostanie wyremontowana również nawierzchnia na os. 1000-lecia na ulicy Szwoleżerów i części ulicy Podchorążych – od ul. Szwoleżerów (1275 głosów, 180 tys. zł)

Z kolei na os. Krakowska-Południe będzie za 180 tys. zł zostanie wyremontowana nawierzchnia ul. Zbyszewskiego – od ul. Solarza do ul. Kotuli (970 głosów), a na os. Nowe Miasto będzie wyremontowane Przedszkole Publiczne nr 9. Ten projekt o wartości 180 tys. zł zdobył 660 głosów. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W trzeciej kategorii, w której były projekty prospołeczne, kulturalne, oświatowe lub sportowe (pula 600 tys. zł) do realizacji wybrano 12 zadań o wartości 586 tys. zł, m.in. „Koncert Jednego Serca Jednego Ducha”, koncert na bulwarach „Reggae nad Wisłokiem”, projekty „Z kulturą przez pokolenia”, „Od juniora do seniora. Osiedlowe Kulturalia – zajęcia edukacyjno-kulturalno-sportowe.

Dodatkowo kwotą 150 tys. zł premiowano to osiedle, które procentowo najbardziej zaangażowało mieszkańców w głosowaniu. I tu najlepsze okazało się os. Miłocin, które zgłosiło projekt budowy osiedlowego parku wraz ze ścieżką dydaktyczną i urządzeniami rekreacyjnymi dla dzieci oraz dorosłych. Na ten projekt zagłosowało 442 z 968 mieszkańców osiedla, co dało aktywność w głosowaniu na poziomie 45,6 proc.

Wyniki głosowania osiedli dostępne są TUTAJ

– Ci, którzy potrafili się zorganizować i wypromować swoje pomysły, wygrali. Ale można zauważyć w zestawieniu wyników, że czasami 100 osób decyduje o tym, jaka kwota jest przeznaczana na taki, czy inny projekt – mówi radny Grzegorz Koryl.

Komisja ds. RBO zrobiła również zestawienie, które pokazało, jak mieszkańcy Rzeszowa głosowali w poszczególnych grupach wiekowych. I tak w wieku 0-5 głosowało 361 osób, 6-15 lat – 1476, 16-18 lat – 547, 19-30 lat – 1277. Największą aktywnością wykazały się osoby w grupie 41-60 lat. W głosowaniu wzięło udział 2300 osób.

Czy w przyszłym roku pula na RBO 2019 zostanie zwiększona? – Pieniądze potrzebujemy na wkład własny do realizowania projektów unijnych, więc póki nie skończą się pieniądze z Unii Europejskiej, pula RBO nie zostanie raczej zwiększona – wyjaśnia radna Jolanta Kaźmierczak (PO), członek komisji ds. RBO.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama