Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

74 projekty trafiły pod głosowanie do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Propozycję są przeróżne – od przyziemnych takich jak remont ulic, po bardziej wymyślne jak np. „Smart bulwary”. Głosowanie trwa do 22 maja.

Od poniedziałku (23 kwietnia) można głosować na projekty, które zgłoszono w ramach RBO 2019. Wszystkich było 96, do głosowania wytypowano 74 propozycje pogrupowane w trzech kategoriach: budowa, modernizacja lub remont infrastruktury miejskiej; budowa, modernizacja lub remont infrastruktury osiedlowej; działania o charakterze prospołecznym, oświatowym, edukacyjnym i kulturalnym.

Pula RBO 2019 wynosi 7,65 mln zł. W pierwszej kategorii do podziału jest 4 mln zł, w drugiej – 2,9 mln zł, w trzeciej – 600 tys. zł.  W pierwszej znajdziemy 15 projektów, a wśród nich remonty i modernizacje placów zabaw, ulic, zakup pojazdów ratowniczo-gaśniczych dla Ochotniczych Straży Pożarnych, czy pomysły na zagospodarowane terenów zielonych, czy sztuczne lodowisko przy ul. Skrajnej.

W tej kategorii nie zabrakło także pomysłów typu smart, jak np. „Smart Centrum”, czyli wyposażenie osiedli Śródmieście Północ i Śródmieście Południe, rzeszowskiego Rynku i okolic w nowoczesne, multimedialne tablice informacyjne, interaktywne mapy turystyczne miasta i w wi-fi (Rynek, pl. Cichociemnych), czy „Smart bulwary”. Projekt ten zakłada m.in. remont nieczynnej fontanny i zamontowanie w niej wodnych instalacji edukacyjnych, ustawienie designerskich smart-ławek.

W kategorii drugiej jest 30 zadań, które  w przeważającej mierze dotyczą budowy lub remontu placów zabaw, siłowni plenerowych, miejsc postojowych czy rewitalizacji ulic.
Z kolei w kategorii trzeciej znalazło się 39 projektów, a wśród nich dobrze znany koncert Jednego Serce Jednego Ducha, czy impreza „Reagge nad Wisłokiem” oraz nowość w Rzeszowie – Piknik Eksploracje

W puli RBO 2019 jest również bonus 150 tys. zł dla najbardziej aktywnego osiedla. Pełną listę projektów do głosowania można znaleźć TUTAJ

Głosować może każdy mieszkaniec Rzeszowa do 22 maja w dwóch formach: przez internet za pośrednictwem strony bo.erzeszow.pl i tradycyjnej papierowej. Formularz możecie pobrać TUTAJ lub w punkcie do głosowania, które znajdują się w ratuszu, biurze Rady Miasta, galeriach Nowy Świat, Millenium Hall, Galerii Rzeszów, hipermarkecie b1 oraz w siedzibie Rzeszowskiego Domu Kultury oraz jego filiach.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W przypadku osiedla, na terenie którego nie ma filii RDK, punkt do głosowania ustala się w siedzibie Rady Osiedla. W tych punktach głosowanie odbędzie się w dniach: 17, 18, 21, 22 maja od 15:00 do 20:00.

Głosować w formie elektronicznej mogą mieszkańcy zameldowani w Rzeszowie. Ci, którzy meldunku nie mają, głos na wybrany projekt mogą oddać jedynie w formie papierowej. Głosować może każdy bez ograniczeń wiekowych.

Przy wypełnianiu kart warto także pamiętać, że można oddać głos na jedno zadanie w każdej kategorii. Wyboru dokonuje się poprzez wpisanie w odpowiedniej rubryce karty do głosowania numeru zadania. To ważne, bo dzięki stosowaniu się do tych zasad uniknie się problemu związanego z nieważnością głosu.

Zwycięzców RBO 2019 poznamy 26 czerwca.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama