Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Dwa tygodnie mają mieszkańcy na złożenie swoich projektów do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Pula RBO się nie zmienia. Do podziału jest 7,65 mln zł. 

W środę (14 marca) rozpoczął się nabór zadań do RBO 2019. Tym razem na składanie swoich pomysłów są tylko dwa tygodnie – zadania można zgłaszać do 28 marca. – Termin jest wystarczający – przekonuje Wiesław Buż, szef komisji ds. RBO.

– Gdy podaliśmy go w trakcie styczniowych konsultacji społecznych, nikt nie zgłaszał w tej kwestii zastrzeżeń. Ponadto, RBO już tak długo funkcjonuje, iż ci, którzy mają pomysły i chcą je w takiej formie zrealizować, są już gotowi do składania wniosków – dodaje.

Co do zasad – te za bardzo się nie zmienią. Zadania można zgłaszać w trzech kategoriach: budowa, modernizacja lub remont infrastruktury miejskiej (4 mln zł, wartość jednego zadania nie więcej jak 1 mln zł), budowa, modernizacja lub remont infrastruktury osiedlowej (2,9 mln zł, wartość jednego zadania nie więcej jak 180 tys. zł), działania o charakterze prospołecznym, oświatowym, edukacyjnym i kulturalnym (600 tys. zł, wartość jednego zadania nie więcej jak 50 tys. zł).

Łącza pula RBO 2019 wynosi 7,65 mln zł. W jej skład wchodzi również bonus 150 tys. zł dla najbardziej aktywnego osiedla. Swój pomysł do RBO może zgłosić 15-osobowa grupa mieszkańców bez ograniczeń wiekowych. W praktyce oznacza to tyle, iż w takiej grupie może być również niemowlę.

– Jest to zrobione zgodnie z ubiegłorocznymi wytycznymi wojewody podkarpackiego. Nie będziemy dochodzić wieku osób, które podpisały się na formularzu, chociaż mamy nadzieję, że mieszkańcy do tego podejdą rozsądnie i takich przypadków nie będzie – mówi Wiesław Buż.

Brak ograniczeń wiekowych będzie również obowiązywał podczas głosowania.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Co ciekawe, szef komisji ds. RBO zwraca uwagę, iż w sąsiedniej gminie Boguchwała również jest budżet obywatelski i tam już obostrzenia wiekowe są. Aby było śmieszniej, dokładnie takie same, które wcześniej były w Rzeszowie, czyli w RBO mogą brać udział osoby, które ukończyły 16. rok życia.

– Nie wiem, jak działają w takim układzie służby wojewody. Wybiórczo? Złośliwie dla miasta Rzeszowa? Nie potrafię tego wyjaśnić – mówi Buż.

Poprawnie wypełnione wnioski, które można pobrać TUTAJ lub TUTAJ, należy składać w: Kancelarii Ogólnej Urzędu (ul. Rynek 1), Biurze Rady Miasta Rzeszowa (al. Pod Kasztanami 8) wraz z dopiskiem „Rzeszowski Budżet Obywatelski”, oraz punktach obsługi mieszkańców w Galerii Rzeszów, Nowy Świat, Millenium Hall, Plaza i hipermarkecie bi1.

Zgłoszenia można wysyłać też e-mailem na adres: rbo@erzeszow.pl wraz ze skanem podpisanego formularza. 

Zgodnie z harmonogramem weryfikacja zgłoszonych projektów będzie trwała od 28 marca do 18 kwietnia. Publikacja przyjętych zadań nastąpi 23 kwietnia, a głosowanie będzie trwało od 23 kwietnia do 22 maja. Zwycięskie projekty poznamy 26 czerwca.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama