Fot. Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

161 projektów zgłosili mieszkańcy do przyszłorocznego Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Trwa ich weryfikacja, a głosowanie rozpocznie się 8 września.

Nabór projektów rozpoczął się 4 lipca, zakończył w piątek, 21 lipca. W tym czasie do Urzędu Miasta Rzeszowa zgłoszono 161 pomysłów na „lepszy Rzeszów”. Pulę RBO 2024 zwiększono o 400 tys. zł – z 9 mln do 9,4 mln zł. 

O 400 tys. zł więcej jest w puli osiedlowej (druga kategoria) – 6,4 mln zł. Pozostałe – ogólnomiejskie oraz kulturalne, sportowe i rekreacyjne – utrzymano. Na ogólnomiejskie projekty przeznaczono 2 mln zł, na trzecią kategorię 1 mln zł.

W projektach ogólnomiejskich wartość jednego projektu nie mogła przekraczać 2 mln zł, w projektach osiedlowych maksymalna kwota wynosi 400 tys. zł, kulturalnych – 50 tys. zł.

Jak w poniedziałek (24 lipca) poinformował Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, najwięcej projektów złożono do trzeciej kategorii – 75, w drugiej kategorii jest ich 65, a do pierwszej kategorii złożono 21 pomysłów. 

Wszystkich projektów jest 161 – rok temu było ich 150, do głosowania dopuszczono 130. Jednym z pomysłów, który złożono do RBO 2024 w pierwszej kategorii, jest montaż 10 automatycznych miejskich toalet. W szczegółach pisaliśmy o tym TUTAJ

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Miasto na razie nie ujawnia czego dotyczą złożone projekty i na jaką kwotę wszystkie są szacowane. – Szczegółowe informacje oraz kwoty będą dostępne po zakończeniu weryfikacji projektów – tłumaczy Bartosz Gubernat. 

Weryfikacja pomysłów rozpocznie się 24 lipca, potrwa do 18 sierpnia. 21 sierpnia poznamy listę projektów dopuszczonych do głosowania, na skargi będzie czas do 28 sierpnia, a głosowanie potrwa od 8 września do 8 października. Wyniki będą znane 13 października.

Rzeszów ma budżet obywatelski od 2014 roku. W tym czasie jego kwota wzrosła z 5 mln zł do ponad 9,4 mln zł. W ciągu ostatnich 7 lat z RBO wykonano 262 inwestycje. Informacje na temat RBO możecie znaleźć na nowej stronie internetowej: www.rbo.erzeszow.pl.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama