Rzeszowski IPN otrzymał cenny album od syna amerykańskiego żołnierza

0
Reklama

Album z  wycinkami prasowymi pochodzącymi z amerykańskiego dziennika „Hartford Courant”, dotyczącymi wybuchu II wojny w Europie we wrześniu 1939 roku otrzymał rzeszowski Instytut Pamięci Narodowej od Marka J. Looney’a. Na żywo album zobaczymy podczas Nocy Muzeów lub wystaw.

 

Mark James Looney w środę przyjechał do rzeszowskiego IPN. – W przekazanym albumie szczególnie uwzględnione zostały wydarzenia, które rozgrywały się  w Polsce po najeździe hitlerowskich Niemiec i bolszewickiej Rosji – wyjaśnia Katarzyna Gajda-Bator z IPN w Rzeszowie.

Marka J. Looney’a łączą z Polską powiązania biznesowe, dlatego po konsultacji z Eugeniuszem Krzysikiem (obaj reprezentują firmę UTC Aerospace System), postanowił przekazać cenny album właśnie do rzeszowskiego oddziału IPN. Album został wykonany przez ojca ofiarodawcy, Jamesa Josepha Looney’a III.

–  Mark J. Looney mówił, że jego ojciec miał nadzieję, że kiedyś te teksty i zdjęcia posłużą edukacji młodszych pokoleń i pomogą uniknąć powtórzenia tragicznych wydarzeń, które miały miejsce podczas II wojny światowej – wyjaśnia Gajda-Bator.

James Joseph Looney urodził się w 1931 roku w Hartford w rodzinie o pochodzeniu irlandzkim, od trzech pokoleń żyjącej w USA. Pod wpływem swojego wuja Tommy Looney’a, weterana II wojny światowej, wstąpił do wojska i brał udział w wojnie koreańskiej w 1952 r.

– Przekazany IPN album rodzina traktuje jako swoistą pamiątkę i przesłanie zostawione przez Jamesa i Tommy Looney’ów. Jest dla nich cennym notatnikiem, z którego James, jako młody chłopak, dowiedział się o okrucieństwach wojny – dodaje Katarzyna Gajda-Bator.

Przekazany album zostanie zdigitalizowany i będzie udostępniony w czytelni IPN w formie elektronicznej zainteresowanym historykom, studentom i dziennikarzom. W wersji oryginalnej będzie prezentowany podczas Nocy Muzeów lub na wystawach.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: