Zdjęcia: Pixabay

Cztery nowe instalacje fotowoltaiczne powstaną na czterech obiektach Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie. 

MPWiK ma w tej chwili dwie farmy fotowoltaiczne o powierzchni 4,5 hektara oraz liczne mniejsze instalacje na budynkach. Planowana jest budowa kolejnych instalacji. Cztery nowe mają powstać na czterech obiektach.

– Ich łączna moc to 53,6 kW. Planujemy budowę instalacji na budynkach hydroforni. Obiekty te będą zasilane energią pochodzącą z własnej produkcji – mówi Mirosław Pięta, kierownik Jednostki Realizującej Projekt z rzeszowskiego MPWiK.

Cztery nowe instalacje składać będą się ze 141 paneli o mocy 380 W każdy. Koszty budowy w 85 procentach zostaną pokryte z Regionalnego Programu Operacyjnego. MPWiK szuka wykonawcy instalacji. Oferty do przetargu złożyło ośmiu wykonawców. Trwa analiza ofert.

Obecnie trwa budowa instalacji fotowoltaicznej na budowanym od podstaw zbiorniku na wodę pitną o pojemności 15 tysięcy metrów sześciennych na osiedlu Pobitno. Tam instalacja znajdzie się na elewacji budynku, a jej moc to 50,72 kW.

MPWiK w latach 2016-2021 wybudowało 9 instalacji fotowoltaicznych, zasilające m.in. Zakład Uzdatniania Wody, Oczyszczalnie Ścieków, budynek biurowy spółki i budynki przepompowni. Ich łączna moc to 2,3 MW. Budowa instalacji kosztowała ok. 14 mln zł. 

Instalacje montowano bezpośrednio na gruncie jak np. w zakładzie Uzdatniania Wody czy oczyszczalni ścieków, ale także na dachach i elewacjach budynków. Największa powstała na terenie ZUW. Składa się z 4 tysięcy modułów fotowoltaicznych. Osiąga moc 1200 kW.

Wykorzystanie istniejących już instalacji pozwala wyprodukować łącznie ok. 2000 MWh energii elektrycznej rocznie, co przekłada się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 1470 ton rocznie. Inwestycje zwiększą roczną produkcję o prawie 100 MWh.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama