Zdjęcie: Michał Drozd

Roman Madejowski, rzeszowski dziennikarz i pisarz, znalazł się w gronie autorów nominowanych do prestiżowej Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus za rok 2018. Książka Madejowskiego zakwalifikowana do konkursu to zbiór opowiadań „Z krawężnika”. 

Opowiadania 55-letniego Romana Madejowskiego są artystyczną wizją jego rodzinnego miasta i jego okolic z lat 70. ubiegłego wieku, zaś bohaterowie to młodzi, z czasem coraz dojrzalsi ludzie przeżywający swoje inicjacje w różnych dziedzinach życia. „Z krawężnika” została wydana w 2017 roku przez Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu. 

Nagroda Angelus za najlepszą książkę z Europy Środkowej jest przyznawana od 2006 roku przez miasto Wrocław. Nagroda trafia do pisarzy, którzy w swoich dziełach podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

Główną nagrodą jest 150 tys. złotych, wręczana jest ona w październiku na uroczystej gali we Wrocławiu. Przewodniczącym jury jest ukraiński intelektualista Mykoła Riabczuk. Roman Madejowski jest pierwszym pisarzem z Podkarpacia, nominowanym do Angelusa.

Prof. Kazimierz Maciąg z Uniwersytetu Rzeszowskiego na łamach kwartalnika literackiego Fraza, recenzując „Z krawężnika”, zauważył, że „pisarz pozostaje w kręgu przedmiotowych konkretów, nie próbując dodawać stylistycznych dekoracji (…), wszystko tu ma swój kształt, barwę, kolor i zapach; wydaje się być w zasięgu ręki.”

Roman Madejowski wydał wcześniej powieść „Niech żyje nam rezerwa”, nagrodzoną w ogólnopolskim konkursie literackim Wydawnictwa Czytelnik na debiut powieściowy. Na wydanie czekają jego kolejne dwie powieści i tom opowiadań. 

Madejowski ukończył WSP w Rzeszowie, już podczas studiów był w gronie założycieli Dziennika Obywatelskiego A-Z. Był w nim dziennikarzem, kierownikiem działu i zastępcą redaktora naczelnego. W latach 1994-2008 pracował w rzeszowskiej TVP, prowadził programy publicystyczne i informacyjne, był też kierownikiem Redakcji Informacji, w ostatnim czasie pracował w rzeszowskich „Super Nowościach”.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama