Zdjęcie: Facebook.com / Teresa Paryna
Reklama

Pisze wiersze, felietony i opowiadania. Debiutowała 35 lat temu. Oprócz tego, maluje i zajmuje się rękodziełem. Teresa Paryna spotka się ze swoimi czytelnikami, 20 października, w Rzeszowie.

Teresa Paryna urodziła się w 1947 r. w Sośnicy Jarosławskiej, w rodzinie przesiedleńców z miejscowości Czyszki koło Lwowa. Od prawie 50 lat mieszka w Przemyślu.

Debiutowała 35 lat temu w „Zielonym Sztandarze”. Patyna jest autorką kilkudziesięciu zbiorów wierszy, wielu felietonów, opowiadań i recenzji poetyckich.

Ale także laureatką kilkudziesięciu ogólnopolskich konkursów poetyckich. Jej wiersze są tłumaczone na języki: angielski, arabski, białoruski, czeski, niemiecki, rosyjski, rumuński, słowacki i ukraiński. Od 2001 r. należy do Związku Literatów Polskich.

W 2002 r. rzeszowski oddział Związku uhonorował ją literacką nagrodą „Złote Pióro” za tomik wierszy „W kwadraturze dni”.

W 2017 r. Teresa Paryna została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za całokształt twórczości. Swoje wiersze często prezentuje podczas uroczystości patriotycznych i religijnych.

Zajmuje się też twórczością plastyczną, m.in. maluje i rysuje. Swoje prace wystawiała w Przemyślu, Gorlicach, Poznaniu, Rzeszowie i Szczecinie. Jej biografia twórcza została zamieszczona w 11 tomie leksykonu Who is who w Polsce.

W czwartek, 20 października, przyjedzie do Rzeszowa. Spotka się ze swoimi czytelnikami w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Sokoła 13 w Rzeszowie. Początek o godz. 17:00. 

Zdjęcie: materiały prasowe

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama