Rzeszowskie deptaki do przebudowy. Nowe wizualizacje

Reklama

Jesienią br. rozpocznie się przebudowa rzeszowskich deptaków. Roboty zaczną się od ulicy 3 Maja. Deptak ma być odnowiony jeszcze przed kolejnym Świętem Paniagi.

 

We wtorek w ratuszu została przedstawiona najnowsza koncepcja przebudowy deptaków (ul. Maja, Kościuszki i Grunwaldzka) opracowana przez firmę AG z Katowic. Podstawą koncepcji był zwycięski projekt firmy architektonicznej Pikul z Jasła, która 2014 r. wygrała konkurs na zaprojektowanie deptaków.

Wykup płytę

We wtorkowej prezentacji brały udział władze Rzeszowa. – Ulica 3 Maja jest ulicą spacerową, po której chodzą też piękne panie w butach na wysokich obcasach. Zmiana nawierzchni znacznie ułatwi im spacery – mówił Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

W porównaniu ze zwycięską koncepcją, której wzorem były przedwojenne zdjęcia deptaków, zmianie ulegnie kolor płyt granitowych, którymi zostaną wyłożone deptaki. Płyty, które zastąpią obecną kostkę betonową, będą z jasnego kamienia, wręcz białe. Ich szerokość wyniesie 60 na 90 cm.

Płyty w części deptaka, po której mogą jeździć samochody, będą miały 30 na 60 cm.

Płyty może wykupić każdy. Kto się na to zdecyduje, ten na płycie będzie miał wygrawerowane imię i nazwisko. – Mieszkańcy poczują większą więź z miastem. Dumę, że są mieszkańcami Rzeszowa – uważa Ferenc, który zapowiedział, że z własnej kieszeni wykupi 10 płyt.

3 Maja podzielona

Chodnik od jezdni na 3 Maja będzie podzielony specjalną „opaską” z drobnej kostki. Zostanie ona wbudowana w miejscach, przez które biegnie sieć wodociągowa. Do przebudowy deptaka będzie również wykorzystana kostka z wypustkami i w innym kolorze niż płyty granitowe. Tą kostką zostanie wyłożona wydzielona część dla pieszych, której do tej pory nie było na 3 Maja.

– To z myślach o osobach niewidomych. Dzięki takiej kostce będzie łatwiej im zlokalizować przejścia – mówił Andrzej Gumuła, główny projektant przebudowy deptaków.

Dodatkowo włazy od kanalizacji będą zdobione wizerunkiem herbu miasta lub ratusza.  Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Na ul. 3 Maja nie będzie również betonowego placu przed NBP i betonowych bloków przy kościele farnym, a pierwotne akacje zostaną zastąpione lipami.

Oprócz nowej nawierzchni, na deptakach pojawią się również nowe ławki, wśród których będzie kilka z cokołem, na którym zostaną wygrawerowane historyczne wizerunki ulic. Pojawią się również stojaki na rowery. Renowacji zostaną poddane poidełka i kosze na śmieci, które będą wykonane z betonowych płyt.

Na deptaku lipy drobnolistne

Planowane jest również wbudowanie na początku i końcu każdej z ulic pamiątkowej tablicy z mosiądzu, która będzie informować przechodniów o jej obecnej i historycznej nazwie.

Przebudowie zostaną poddane również place przed Narodowym Bankiem Polskim, Muzeum Okręgowym, I Liceum Ogólnokształcącym i kościołem pw. Świętego Krzyża. Przed I LO, zamiast obecnie rosnącego żywopłotu, mają się pojawić rabaty ornamentowe. Na 3 Maja będą też nowe nasadzenia. Na deptaku pojawi się 25 nowych drzew o wysokości 4 metrów.

– Będą to lipy drobnolistne, formowane już w szkółkach na kształt kuli. Będą one wyposażone w system napowietrzania korzeni oraz nawadniania drobnokropelkowego – mówiła Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Na ul. Grunwaldzkiej zostanie też dodatkowo odnowiony fragment muru klinkierowego oraz zostanie wymieniony dach studni.

Przebudowa ul. 3 Maja ma się rozpocząć jesienią br. Władze Rzeszowa chciałyby, żeby mieszkańcy po nowym deptaku chodzili już w kolejne Święto Paniagi. Potem rozpoczęłaby się przebudowa ul. Grunwaldzkiej, a na końcu Kościuszki.

Ile miasto wyda na przebudowę?

Koszt modernizacji deptaków nie jest jeszcze znany. W ub. r. miasto szacowało, że na inwestycję wyda ok. 5-6 mln zł. Dziś mówi się o kwotach rzędu 7-9 mln zł, choć i one mogą się jeszcze zmienić. Wszystko zależy od tego, jakie będą oferty w przetargu na wybór wykonawcy przebudowy ulic.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama