Fot. Patryk Ogorzałek / Rzeszów News. Na zdjęciu Podziemna Trasa Turystyczna
Reklama

Czasopismo samorządu terytorialnego “Wspólnota” uznało, że “Rzeszowskie Piwnice”  zasługują na to, aby znaleźć się w “Top 10 podziemnych tras turystycznych”.

We “Wspólnocie” znalazł się ranking “Top 10 podziemnych tras turystycznych”. Opracował go Dominik Krzysztofowicz wraz z zespołem redakcyjnym.  W zestawieniu znalazła się również nasza  Podziemna Trasa Turystyczna “Rzeszowskie Piwnice”, która została  uplasowana na 5 miejscu.

Podziemne trasy oceniano pod względem frekwencji, dodatkowych atrakcji ze szczególnym uwzględnieniem elementów multimedialnych, oferty dodatkowej dla turystów i programu zwiedzania. Sprawdzano również, jaką ofertę podziemne trasy mają dla szkół, jakie otrzymały nagrody oraz jak wygląda strona internetowa poszczególnych miejsc. Łącznie do zdobycia było 35 punktów, z czego “Rzeszowskie Piwnice” na swoim koncie zebrały 18, gdzie najlepiej w ocenie wypadła strona internetowa obiektu – na 5 punktów możliwych zdobyła 4.

“Otwarcie trasy podziemnej z założenia nie wiązało się z dochodami z tego tytułu. Miała ona być atrakcją turystyczną. Goście odwiedzający Rzeszów zostawiają pieniądze w sklepach, kawiarniach, restauracjach i hotelach. Bogacą się właściciele lokali i pieniądze częściowo wracają do naszej kasy w postaci podatków. W ten sposób miasto się bogaci i może przeznaczać coraz więcej pieniędzy na inwestycje, które z kolei powodują, że Rzeszów się rozwija, przyciąga inwestorów i nowych mieszkańców” – powiedział „Wspólnocie” Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Pomysł na powstanie Podziemnej Trasy Turystycznej zrodził się jeszcze w latach 80. XX wieku, ale tak naprawdę dopiero w 1994 roku podjęto decyzję o połączeniu okołorynkowych piwnic i wyrobisk pod Rynkiem w trasę podziemną.

Obecnie Trasa ma od 0,5 m do 10 m (pod płytą Rynku) głębokości, trzy kondygnacje, 15 korytarzy, 25 piwnic, które powstały w XIV-XVIII w. Aktualnie Trasa ma 396 m długości i 646 m kw. powierzchni i można w niej znaleźć kopie zbroi, broni palnej, a także znaleziska odkryte w trakcie wykopalisk oraz historyczne fotografie Rzeszowa.

Ponadto, rzeszowski magistrat stara się w najbliższej przyszłości pozyskać też  pieniądze na realizację projektu „Rzeszowskie Piwnice – interaktywna instytucja kultury”.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.