Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Remont podziemnej trasy turystycznej trwał ponad rok. W tym czasie zmieniło się wszystko, od wyposażenia po nazwę. Teraz są to Rzeszowskie Piwnice – interaktywna instytucja kultury.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Rzeszowskie Piwnice budzą się do życia. Oficjalne otwarcie odbyło się w środę, 29 grudnia. Wtedy po podziemiach oprowadzono zaproszonych gości i dziennikarzy. Od poniedziałku, 3 stycznia, pod ziemię może zejść każdy, kto chce poznać tajemnice i historię miasta. 

Podziemna trasa turystyczna położona jest na trzech kondygnacjach. Składa się z 40 komnat i 25 piwnic, połączonych 15 korytarzami. Wnętrza zostały wyposażone w multimedia, które pomagają przenieść się w czasie.

Do wyboru są dwie trasy zwiedzania. Pierwsza, to multisensoryczna ścieżka, w której zwiedzający stają się aktywnymi bohaterami opowieści. Scenariusz prowadzi ich przez interaktywne stanowiska, mają wykonać poszczególne zadania, które doprowadzą do  odkrycia skarbu Rzeszowa. Na początku trasy zwiedzający dostają zestaw podróżnika, który pomoże im rozwiązywać niektóre z zadań.

Druga opcja to obrazy historii. Ta ścieżka przeznaczona jest dla osób, które cenią sobie tradycyjny sposób zwiedzania. Tu także dowiedzą się, skąd pochodzi nazwa Rzeszów, poznają wyniki badań archeologicznych, legendy i opowieści o ludziach żyjących na tych terenach w pradziejach. Dowiedzą się, kim był Jan Pakosławic, poznają historię rodu Rzeszowskich i innych rodów rządzących Rzeszowem do połowy XIX wieku.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich, mogą zwiedzać ekspozycję wirtualnie. Przy wejściu są dwa stanowiska. Dla niewidzących lub słabowidzących są nagrania, a dla głuchoniemych napisy na ekranach. Niepełnosprawni będą mogli też zwiedzać podziemia w towarzystwie opiekuna.

I jeszcze kilka ciekawostek. Rzeszowska trasa jest jest jedną z najdłuższych w Polsce – ma 396 m. Najwęższy korytarz – 70 cm szerokości. Im głębsza piwnica tym jest młodsza. Najstarsze fragmenty kamienic, które kiedyś stały na rynku znajdują teraz pod ziemią. 

Trasa czynna jest od wtorku do niedzieli (10:00-19:00), ostatnie wejście 1,40 h przed zamknięciem. Na zwiedzanie trzeba zarezerwować 100 minut. Grupy będą maksymalnie 6-osobowe. 

 Za bilet normalny trzeba będzie zapłacić 25 zł, za ulgowy – 20 zł, za rodzinny – 70 zł, posiadacze Karty Dużej Rodziny/Karty Wielodzietnej 3+ za bilet zapłacą 20 zł od osoby. 

(la) 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama