Zaczęły się prace przy budowie „Podwójnej krótkiej”, rzeźby upamiętniającej słynne siatkarskie zagranie Jana Strzelczyka. Rzeszów w ten sposób chce uczcić siatkarzy.

 

Kilka miesięcy temu rzeźba wzbudzała ogromne emocje wśród rzeszowskich radnych, którzy dyskutowali, czy jej zakup za 70 tys. zł jest zasadny. Dziś, kiedy pięciu siatkarzy Asseco Resovii – Rafał Buszek, Fabian Drzyzga, Krzysztof Ignaczak, Piotr Nowakowski i Dawid Konarski – gra w reprezentacji Polski i jeszcze z Mistrzostw Świata wrócili ze złotymi medalami, nikt już nie zadaje takich pytań.

– Bardzo się cieszymy, że prace przy budowie rzeźby zbiegły się z takim świętem, jak złoty medal na Mistrzostwach Świata dla naszej reprezentacji – mówi Maciej Chłodnicki rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Rzeźba zostanie wykonana ze stali, a stanie przy hali na Podpromiu, w pobliżu skateparku.

„Podwójna krótka” ma upamiętniać zagranie siatkarskie, które do gry w polskiej lidze wprowadził Jan Strzelczyk, były trener Resovii. „Podwójna krótka” była swego czasu wizytówką rzeszowskich siatkarzy.

Koncepcja rzeźby opracował Zarząd Zieleni Miejskiej na prośbę prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. „Podwójna krótka” została zaprojektowana i wykonana przez artystę-rzeźbiarza Marcina Ruta z Rzeszowa. Jest on również twórcą „Przejścia”, upamiętniającego Józefa Szajnę na rzeszowskim Placu Ofiar Getta.

Pracownicy ZZM w sprawie wyboru odpowiedniego projektu spotkali się ze środowiskiem artystycznym, które uznało, że właśnie projekt Ruta jest najlepszy. W Rzeszowie stanie więcej rzeźb upamiętniających wydarzenia ważne dla miasta.

Rzeźba „Podwójna krótka” przy hali ma stanąć do 22 października. Miasto na jej otwarcie przygotowuje niespodzianki.

redakcja@rzeszow-news.pl

 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama