Zdjęcie: Pixabay

Osoby niepełnosprawne, które przez epidemię koronawirusa, utraciły opiekę zdrowotną, mogą ubiegać się o dofinansowanie rehabilitacji w warunkach domowych.

W powiecie rzeszowskim uprawnionych do otrzymania pomocy jest ok. 400 osób.

– Każda osoba, bez względu na stopień niepełnosprawności, może uzyskać dofinansowanie. Pod warunkiem, że jest uczestnikiem lub wychowankiem placówki rehabilitacyjnej ujętej w programie – wyjaśnia Agnieszka Gabrowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie.

O kim mowa? Na przykład o uczestnikach warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy, podopiecznych dziennych domów pomocy społecznej, podopiecznych placówek rehabilitacyjnych, których działalność jest finansowana z pieniędzy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Warto skorzystać

Wnioski o przyznanie świadczenia można składać do 4 września br. Agnieszka Gabrowska zapewnia, że obecnie rozpatrywanie podań oraz wypłata pieniędzy trwa zaledwie kilka dni. – Osoby niepełnosprawne mogą jednorazowo otrzymać 1500 zł dofinansowania – twierdzi.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Pomoc mogą otrzymać osoby niepełnosprawne, które na skutek wystąpienia zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii utraciły możliwość korzystania z opieki w placówce rehabilitacyjnej od 9 marca do 4 września 2020 r.

– Mamy świadomość, że teraz, w czasie pandemii, każde wsparcie domowego budżetu ma szczególne znaczenie – podkreśla Marek Sitarz, wicestarosta rzeszowski.

Realizatorem programu jest PCPR w Rzeszowie. – Podległe nam instytucje wspierają osoby niepełnosprawne przez cały rok, ale też podejmują kreatywne działania w sytuacjach kryzysowych, typu pandemia – dodaje Józef Jodłowski, starosta rzeszowski.

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama