– Po pandemii pogłębiliśmy nasze partnerskie stosunki – mówił w piątek w ratuszu Park Dong-sik, burmistrz Sacheon. Ten koreańsko-południowy region zawiązał współpracę z Rzeszowem. Po raz drugi.
Zgodę na podpisane umowy o współpracy Rzeszowa z Sacheon, 23 maja dali radni miejscy. W piątek, 16 czerwca, do ratusza przyjechał burmistrz Park Dong-sik. Spotkał się z prezydentem Konradem Fijołkiem. Obaj podpisali oficjalną umowę o współpracę regionów.
To w zasadzie druga taka umowa między Rzeszowem a Sacheon. Pierwszą podpisano w lipcu 2018 roku. Wtedy dokument podpisał prezydent Tadeusz Ferenc.
– Sacheon to przepiękne miasto o bardzo wysokiej technice, przepięknej kulturze i ogromnej historii. Chcemy korzystać z wiedzy i doświadczeń ludzi z tego kraju – mówił przed pięcioma laty Tadeusz Ferenc.
Biznes, kultura, turystka
Podobnie w piątek mówił obecny gospodarz Rzeszowa. – Sacheon prężnie rozwija się jako centrum koreańskiego przemysłu lotniczego i w którym mieści się firma Korea Aerospace Industries, od której Polska kupiła samoloty bojowe FA-50 – przypominał Konrad Fijołek.
Umowa z 2018 r. był wstępem do współpracy Rzeszowa z Sacheon. Potem kontakty obu miast osłabły, a gdy próbowano je „odświeżyć”, to wybuchła pandemia. W październiku ub. r. prezydent Fijołek poleciał do Sacheon na targi lotnicze. I tam kontakty odbudowano.
W piątek Park Dong-sik w Rzeszowie, w imieniu Sacheon, podpisał drugi dokument o współpracy z naszym miastem. Konrad Fijołek uważa, że Rzeszów na współpracy z Koreańczykami zyska, dzięki temu, że oba regiony mają rozwinięty przemysł lotniczy.
– Widzę tu współpracę z pięknie położonym i znakomicie zorganizowanym miastem, które będzie też naszym dobrym partnerem na gruncie kulturalnym, turystycznym, na gruncie wymiany kultur – powiedział prezydent Fijołek.
– Nasze miasta mają dobre relacje – cieszy się Park Dong-sik. – Teraz, po pandemii, udało nam się pogłębić nasze partnerskie stosunki – dodał.
18 miasto partnerskie
Po podpisaniu umowy, herb Sacheon dołączył do herbów zamieszczonych na ratuszu. Sacheon jest 18 miastem partnerskim Rzeszowa. Sacheon ma prawie 400 km kw., 200 tys. mieszkańców, powstało z połączenia w 1995 roku dwóch miast: Sacheon i Samcheonpo.
W Sacheon siedzibę ma nie tylko firma Korea Areospace Industries, ale też firma tytoniowa BAT Korea. W przemysłowej części Sacheon znajduje się też lotnisko, skąd codziennie odbywają się loty do Seulu.
W Sacheon znajduje się Świątynia Dasolsa, miejsce kultu religijnego Waryongsan Baekcheonsa, w którym jest największy w Korei Płd. posąg siedzącego Buddy – Bekchunsa Yaksa-wabul oraz Muzeum Kosmiczne w Sacheon, czy Wielki Most Samcheonpo.
Koreańczycy o swoim mieście piszą tak: „To miejsce pełne nadziei i marzeń, w którym przemysł lotniczy i turystyka stały się centralnym punktem lokalnego biznesu. Stara się zostać azjatyckim Seattle lub Sydney”.
Biznes łączy
Park Dong-sik do Rzeszowa przyjechał z delegacją koreańskich przedsiębiorców, przedstawicieli Ambasady Korei Płd. oraz Agencji Promocji i Handlu i Inwestycji KOTRA. Byli na konferencji „Doing business with South Korea” z rzeszowskimi przedsiębiorcami.
„Doing Business with Korea” odbyło się po raz piąty. W poprzednich edycjach konferencji brali udział przedstawiciele Izb Handlowych, regionalnych samorządów oraz firm działających na polskim rynku, pochodzących z Wielkiej Brytanii, Austrii czy Kanady.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl