Zdjęcie: Materiały prasowe

Cztery projekty skorzystają z pomocy firmy Samsung w ramach specjalnego programu wsparcia startupów. Wybrano je spośród blisko 30 zgłoszeń do Samsunga Inkubatora w Rzeszowie. 

Samsung Inkubator znajduje się na parterze domu akademickiego „Ikar” Politechniki Rzeszowskiej. Działalność rozpoczął w kwietniu 2017 roku. Najlepiej rokujące biznesowe przedsięwzięcia przez trzy miesiące mogą być testowane na najnowocześniejszym sprzęcie, a młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc i konsultacje specjalistów i ekspertów Samsunga. W inkubatorze tworzone są rozwiązania z zakresu Inteligencji Rzeczy (IoT), przemysłu 4.0 i uczenia maszynowego.

Do drugiej edycji programu zgłoszono ok. 30 projektów. Spośród nich do dalszego wsparcia wybrano cztery. Kluczowym kryterium wyboru był potencjał pomysłu. Poza nim, oceniano również możliwości wejścia na rynek, zaawansowanie prac inżynierskich oraz spójność z ideą inkubatora.

Stawiamy przede wszystkim na ogólnodostępne innowacje, dzięki którym technologia, jaką jest IoT, trafi do szerokiego grona użytkowników w domach, biurach i innych miejscach – mówi Magdalena Olborska, przedstawicielka Samsung Polska. 

Wśród zakwalifikowanych startupów znalazł się projekt zespołu Dandelion. To projekt mający na celu stworzenie systemu czujników, które będą kontrolować aktualny stan przewożonych towarów. Umożliwią one rejestrację i przesyłanie wszelkiego rodzaju danych na temat wilgotności, temperatury, przechyleń opakowań, siły wstrząsów i położenia GPS w czasie rzeczywistym. Da to właścicielowi ładunku pełną kontrolę i dostarczy informacji w jakim miejscu i z czyjej winy nastąpiło ewentualne uszkodzenie produktu.

Kolejny zespół, który dostanie wsparcie Samsunga to Imbue Light. Ten startup opracowuje system do sterowania oświetleniem LED. Wykorzystany do tego specjalny sterownik pozwala użytkownikowi na włączenie różnorodnych efektów świetlnych. Będzie on mógł sterować jasnością, częstotliwością zmian oraz kolorem efektu. Sterownik ma też wbudowany mikrofon. Dzięki niemu można zarządzać diodami za pomocą dźwięku. Umożliwia to również włączenie funkcji, która steruje światłem w rytm muzyki.

Z kolei zespół InMotion Labs zajmuje się zautomatyzowanym sterowaniem kamer i sensorów na potrzeby rynków B2B i B2C. InMotion wdrożyło już m.in. technologię termowizyjnego analizowania dostępności biurek w strefach hot-desk. Obecnie startup jest w trakcie rozwijania systemu skanującego stan karoserii przed i po naprawie oraz tzw. okularów live-feed dla mechaników samochodowych. Opracowuje także technologię analizującą zapełnienie półek w sklepach.

Czwarty projekt, który został wybrany przez Samsunga, stworzył zespół Airdurance. To projekt, którego celem jest stworzenie niewielkich rozmiarów bezzałogowego statku powietrznego, który będzie się charakteryzował dalekim zasięgiem lotu. Dzięki możliwości pionowego startu i lądowania ma gwarantować łatwość użycia i możliwość pełnej automatyzacji wykonywanych misji.

Autorzy projektu w swojej konstrukcji wykorzystują także ogólnodostępny smartfon, który pełni funkcję inteligentnej kamery wyposażonej w zespół sensorów i systemów łączności. Dodatkowo na potrzeby kolejnych funkcji (obrazowanie wielospektralne, termowizja) tworzone będą specjalistyczne moduły.

W pierwszej turze wdrożenia swoich projektów za pośrednictwem Samsung Inkubatora wzięło udział 8 startupów. Wśród nich znalazł się m.in. zespół Wise Glass, który produkuje inteligentne lustra wykorzystywane w roli nośników reklamowych, a dzięki inkubatorowi swoje rozwiązanie testuje m.in. na lotnisku w Jasionce i w showroomie Cook Story by Samsung w Warszawie. Ich szczególną funkcją jest to, że dzięki specjalnie stworzonym czujnikom i algorytmom badają i przetwarzają treści, które wzbudzą zainteresowanie przechodniów.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama