600 tys. zł z budżetu województwa podkarpackiego trafi do Muzeum Historycznego w Sanoku. Aby muzeum mogło bez przeszkód funkcjonować potrzeba jeszcze 400 tys. zł.

Pod względem liczby turystów, którzy odwiedzili podkarpackie muzea, Muzeum Historyczne w Sanoku, zajmuje trzecie miejsce. Wyprzedza go Muzeum-Zamek w Łańcucie oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Niestety, Muzeum Historyczne, w którym znajdują się unikatowe zbiory ikon oraz galeria Zbigniewa Beksińskiego, co roku musi walczyć o pieniądze na swoje utrzymanie.

Od 2007 r. muzeum było dofinansowywane z budżetu województwa podkarpackiego. Na początku było 500 tys. zł, a w 2011 roku podwyższono ją o 100 tys. zł. Kiedy w 2013 roku okazało się, że Podkarpacie może stracić 34 mln z „janosikowego”, zarząd województwa postanowił wstrzymać dofinansowanie placówki. Jednocześnie urzędnicy zapewniali, że marszałek nie zapomni o muzeum i pomoc finansowa zostanie mu przyznana. Mimo tych zapewnień dyrekcja muzeum zaczęła gorączkowe poszukiwania dodatkowych pieniędzy.

– Teraz, po uwolnieniu oszczędności budżetowych z 2013 roku i przekazaniu je na rok 2014, pieniądze się znalazły. Zarząd podjął decyzję o przekazaniu pieniędzy do powiatu ze wskazaniem na to by środki zostały przekazane Muzeum Historycznemu w Sanoku – wyjaśnia Tadeusz Pióro, członek zarządu województwa. – Mamy świadomość, że to bardzo ważny punkt na mapie województwa – dodał.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– To bardzo radosna wiadomość, bez tych pieniędzy nie wyobrażam sobie funkcjonowania muzeum – cieszy się Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku. – Obecnie w kasie muzeum znajduje się 700 tys. zł, które przekazał nam powiat. Na roczne utrzymanie muzeum potrzebujemy 1 mln 700 tys złotych. Dodatkowe pieniądze bardzo nam pomogą, ale niestety i tak braknie 400 tys. zł, które będzie musiał znaleźć powiat – dodaje Banach.

Umowa pomiędzy marszałkiem, a muzeum ma zostać podpisana w marcu. Uchwała zarządu musi być wcześniej zaakceptowana przez radnych sejmiku. Sesja odbędzie się 24 lutego.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama