Fot. Materiały prasowe Narodowego Centrum Kultury

350 m kw., 15 m szerokości, 10,5 m wysokości i 14 m głębokości, a do tego cztery telebimy i wizualizacje inspirowane wycinkami i kolażami – tak w tym roku będzie wyglądała scena podczas piątkowego Koncertu Głównego ESK 2019.

Koncert Główny, który już po raz dziewiąty obędzie się na Stadionie Miejskim przy ul. Hetmańskiej, jest najważniejszy wydarzeniem rzeszowskiej odsłony Wschodu Kultury, czyli Europejskiego Stadionu Kultury. ESK 2019 rozpoczyna się już w piątek (21 czerwca), potrwa trzy dni – do niedzieli (23 czerwca). Czeka na Was 40 wydarzeń, program – TUTAJ

Koncert Główny rozpocznie się o godz. 20:00. Poprowadzi go piosenkarka Bovska, której hit „Kaktus” stał się czołówkową piosenką do serialu TVN „Druga Szansa”, gdzie główną rolę gra Małgorzata Kożuchowska. 

– Bovska będzie mówiła o tym, jak niezwykle ważne i trudne jest przygotowanie kolektywów i jaką pracę musieli wykonać artyści, żeby powstał nasz koncert. Swoją narrację Bovska będzie uzupełniała śpiewaniem swoich utworów – zdradza nam Michalina Krasnowska, kierownik produkcji Koncertu Głównego. 

– Drugim prowadzącym będzie Tomasz Tylicki, dziennikarz TVP,  który skupi się na idei koncertu – artystycznego dialogu i integracji środowisk twórczych z różnych krajów – dodaje Krasnowska. 

Na scenie z kolei zaprezentuje się folkowy zespół Tulia oraz kolektywy: Grzegorz Hyży i Navi Band (Białoruś), Natalia Kukulska i Shuma (Białoruś), The Dumplings i Luna (Ukraina) oraz O.S.T.R i Vali Boghean (Mołdawia). 

Sama jednopiętrowa scena z kolei będzie miała około 350 m kw., 15 m szerokości, 10,5 m w wysokości i 14 m głębokości. – Jej montaż rozpoczął się w miniony czwartek i potrwa do czwartku. Elementy sceny przywieziono 12 ciężarówkami, a przy jej montażu pracuje 120 osób – informuje nas Joanna Bancerowska, rzecznik Narodowego Centrum Kultury. 

Podobnie, jak w ubiegłych latach, nie zabraknie telebimów. Jeden znajdzie się na samym szczycie sceny i będzie miał 7 x 4,5 m oraz dwa po bokach o wymiarach 13,5 m x 3 m. Czwarty, główny (14,5 m x 8 m) będzie tłem do występów. To właśnie tam będą wyświetlane specjalnie przygotowane wizualizacje autorstwa Michała Rusinka (koncert Tulii) i Marcina Bani (kolektywy muzyczne).

Inspiracją do stworzenia wizualizacji do koncertu Tulii stały się polskie stare wycinanki oraz wycinanki słynnego francuskiego malarza i grafika – Henri Matisse’a.

– Czyste kolory, dynamika, wolność i akceptacja piękna podanego w prostych barwach. Połączenie polskiej i europejskiej tradycji. Czystość i intensywność kolorów jest nam niezbędna ze względu na to, że koncert odbędzie się w ciągu dnia (przed zachodem słońca). Przygotowane wizualizacje nadadzą koncertowi piękną, barwną kolorystykę –  wyjaśnia rzeczniczka NCK.

Do drugiej części koncertu – kolektywów – wizualizację będą stanowić kolaże. – Tak, jak na scenie miesza się (miksuje) muzyka, jej różne gatunki, czasem bardzo odległe stylistycznie, tak w warstwie wizualnej pomieszamy różne formy sztuki, używając kolażu. Ta forma wyrazu artystycznego to również metaforyczne odniesienie się do koncepcji duetów – twierdzi Joanna Bancerowska. 

Autorką scenografii, podobnie, jak w poprzednich latach, jest Anna Mioduszewska, absolwentka ASP w Warszawie, scenograf specjalizujący się w plenerowych wydarzeniach artystycznych. – Scenografia korespondować będzie z miejscem (stadion) i jego metalowymi konstrukcjami – dodaje rzecznik Bancerowska.

Koncert Główny ESK 2019 potrwa do północy. W tym roku bez zagranicznej gwiazdy. Na koncert dojedziecie miejskimi autobusami – dodatkowymi kursami linii 0A i 0B i specjalną linią E. Kto nie będzie mógł uczestniczyć w koncercie, będzie mógł go zobaczyć w piątek 21 czerwca o 22:30 w TVP 2. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama