Reklama

Sesje warsztatowe, script doctoring, teatralny speed dating, czytania performatywne i letnia rezydencja dramatopisarska – rusza czwarta edycja Sceny Nowej Dramaturgii w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Scena Nowej Dramaturgii to propozycja dla autorów tekstów dramatycznych, prozy, reportaży, poezji oraz dla reżyserów teatralnych. Powstała dla tych, którzy chcą tworzyć i rozwijać projekty teatralne. Pomagają im w tym uznani praktycy reżyserii i dramaturgii. Kuratorami SND są reżyserka Martyna Łyko oraz Witold Mrozek, teatrolog i dziennikarz.

Wybrani twórcy spędzą w Rzeszowie weekend, podczas którego będą mieli okazję poznać się, wymienić pomysłami i poglądami na współczesny teatr. Teatralny speed dating zakończy się ogłoszeniem par reżyser-autor i przedstawieniem pomysłów realizacyjnych w w rzeszowskiej „Siemaszce”.  

W kolejnych etapach wybrane teksty będą dyskutowane podczas sesji script doktorskich, a w finale część z nich dostanie szansę na realizację.  

Tak właśnie powstał dramat Katarzyny Matwiejczuk „CELLineczka”, w reżyserii Kamili Siwińskiej. Premiera tego spektaklu odbyła się w „Siemaszce” 27 listopada 2021 roku. W planach są kolejne realizacje przygotowanych w ramach programu tekstów dla teatru.

Inną formą uczestnictwa w SND może być Letnia Rezydencja Literacka. Odbędzie się poza sezonem repertuarowym i potrwa od jednego do dwóch miesięcy. Wybór uczestników  odbędzie się na podstawie przedstawionego dorobku pisarskiego, nadesłanego konspektu dramatu i jednej sceny.

W trakcie rezydencji także odbędą się konsultacje script doctorskie i reżyserskie z zaangażowanymi przez teatr twórcami. Na zakończenie, powstały tekst ma szansę na realizację w formie czytania performatywnego, instalacji teatralnej bądź słuchowiska

Teatr im. W. Siemaszkowej czeka na zgłoszenia mailowe: snd@teatr-rzeszow.pl. Termin mija 15 lutego 2022 roku. Formularz znajdziecie TUTAJ, a regulamin TUTAJ

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama