Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Władze Rzeszowa chcą zaciągnąć kredyt w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Do wzięcia jest nawet 350 mln zł. Zdecydują radni miasta.   

Europejski Bank Inwestycyjny może przyznać Rzeszowowi do 350 mln zł kredytu. Miasto miałoby dostęp do tych pieniędzy w ciągu pięciu kolejnych lat, od 2023 do 2027 roku. Spłata kredytu musiałaby się zakończyć do 31 grudnia 2052 roku. 

„Źródłem spłaty kredytu i odsetek będą dochody własne miasta, pochodzące z udziałów w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa i z podatku od nieruchomości” – czytamy w projekcie uchwały na wtorkową (12 lipca) sesję rady miasta. Bo żeby miasto mogło zaciągnąć kredyt, potrzebna jest zgoda radnych. 

Ratusz mógłby przeznaczyć pieniądze na inwestycje związane z ochroną środowiska, bioróżnorodnością terenów miejskich, termomodernizacjami oraz informatyzacją systemów miejskich.

– Na szczegóły jest za wcześnie, ale mamy plany, żeby być miastem nowoczesnym, zielonym, inteligentnym, a przede wszystkim zapewniającym dobrą jakość życia mieszkańcom – mówił pod koniec kwietnia prezydent Konrad Fijołek, gdy do Rzeszowa przyjechała Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI.

To właśnie wtedy Czerwińska przywiozła do Rzeszowa wiadomość, że EBI przeznaczy 4 mld euro na wsparcie regionów przygranicznych, które zaangażowały się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. – Myślimy o ok. 400 mln zł – mówiła wtedy Czerwińska, deklarując, że niskooprocentowany kredyt zostanie wypłacony maksymalnie w ciągu kilku miesięcy. 

Gdy wiceprezes EBI wyjechała, do Rzeszowa wrócili analitycy banku. Rozpoczęły się rozmowy o szczegółach dotyczących uruchomienia linii kredytowej, biorąc pod uwagę jakie inwestycje współfinansuje bank i na co miasto potrzebuje pieniędzy. 

EBI udziela kredytów na duże inwestycje, dając długi okres spłaty i niską marżę. Rzeszów od 11 lat korzysta z pomocy EBI. W tym czasie w mieście zrealizowano ponad 230 inwestycji, m.in. przebudowę al. Rejtana, budowę łączników z S19 i węzłów transportowych na al. Wyzwolenia, budowę szkoły na Drabiniance, czy modernizację basenów ROSiR-u.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama