Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Europejski Bank Inwestycyjny chce przeznaczyć 4 mld euro na wsparcie regionów przygranicznych, które zaangażowały się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Rzeszów może w tym roku dostać 400 mln zł.

Europejski Bank Inwestycyjny, czyli bank Unii Europejskiej, przygotował program pomocy dla państw Wspólnoty przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Do podziału będą 4 mld euro wypłacane etapami, w 2022 i 2023 roku.  

 – To dramatyczna, trudna sytuacja dla Ukrainy, to również trudna sytuacja dla regionów sąsiadujących. Dla Polski w szczególności, ponieważ przyjmuje najwięcej uchodźców – mówiła w piątek w Rzeszowie Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI.

Na razie nie ustalono, ile pieniędzy dokładnie trafi do Polski. Natomiast wiadomo, że na niskooprocentowane pożyczki może liczyć Rzeszów.

– Na początek myślimy o ok. 400 mln zł. Jeżeli negocjacje pójdą pomyślnie, będzie to pierwsza kwota z tego 4-miliardowego pakietu – dodała Czerwińska, deklarując, że pomoc zostanie wypłacona jak najszybciej, maksymalnie w ciągu kilku miesięcy.

Czas próby 
Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów korzysta z usług EBI od 11 lat. W tym czasie w mieście zrealizowano ponad 230 inwestycji, m.in. przebudowę al. Rejtana, budowę łączników z S19 i węzłów transportowych na al. Wyzwolenia, budowę szkoły na Drabiniance, czy modernizację basenów ROSiR-u.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Jesteśmy partnerem Rzeszowa zarówno na dobre czasy, ale też na czasy próby – podkreślała Teresa Czerwińska. W przyszłym tygodniu do Rzeszowa przyjadą analitycy EBI. Z przedstawicielami miasta będą rozmawiać nad nową umową inwestycyjną.

– Na razie jest za wcześnie na szczegóły – mówił w piątek Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Ale mamy ambitne plany, żeby być miastem nowoczesnym, zielonym, inteligentnym, a przede wszystkim zapewniającym dobrą jakość życia mieszkańcom. 

Priorytety… 

EBI przygląda się, jak Rzeszów wykorzystał dotychczasowe wsparcie finansowe, analizuje na co teraz miasto będzie potrzebowało pieniędzy. – Priorytetem są dla nas zadania dotyczące efektywności energetycznej, zielonej energii i innowacji – mówi wiceprezes EBI.

Europejski Bank Inwestycyjny wspiera także Ukrainę. Na początku marca natychmiast wypłacił jej 668 mln euro. – Ukraina walczy o niepodległość. Obowiązkiem całego demokratycznego świata jest ją wspierać – uważa Teresa Czerwińska. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama