Reklama

Już od czwartku właściciele kawiarni i pubów mogą stawiać ogródki piwne na rzeszowskim Rynku. W tym roku będzie ich 31.

– Ogródki będą otwarte od 10 kwietnia do 15 października. Spodziewamy się więc, że właściciele kawiarni zaczną je stawiać, gdy tylko dopisze pogoda – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

W przetargu na ogródek w Rynku mógł wziąć udział każdy. Jednak jak co roku trzeba było spełnić wymagania, dotyczące zapewnienia estetyki. Takie kryteria, dla osób, które chciały postawić ogródek, stworzył prezydent Tadeusz Ferenc. – W jedenastu punktach zostało określone, jak powinien wygadać ogródek. Te zasady nie zmieniły się od zeszłego roku – wyjaśnia rzecznik.

Podstawową sprawą, jaką powinien swoim klientom zapewnić każdy właściciel ogródka piwnego, jest dostęp do toalety. Parasole muszą być w kolorze ecru oraz nie mogą wystawać poza obręb ogródka. Dodatkowo każdy ogródek powinien się znajdować na nieprzemakalnej, zielonej wykładzinie. Meble nie mogą być wykonane z plastiku, powinny być wykonane z tworzyw naturalnych, np. wikliny, rattanu, drewna lub metalu.

Od strony Rynku ogrodzenie ogródka powinno być obsadzone kwiatami i krzewami, które powinny się znajdować w drewnianych donicach. Każdy z właścicieli kawiarni miał możliwość wybrania roślin, jakie chce zasadzić w ogródku. Były to: roślina zimozielona o pokroju stożkowym, która ma do 120 cm wysokości, pelargonia bluszczolistna różowa lub pelargonia zonale różowa i biała. Trzecią propozycją była powojowata dichondra.

W tym roku zostały również ustalone dni, podczas których ogródki mają zniknąć z Rynku. Są to m.in. 27 kwietnia, czyli uroczystości kanonizacyjne Jana Pawła II oraz 3 maja, czyli święto Konstytucji 3 Maja.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama