Zdjęcie: MPWiK Rzeszów

Bezwykopową technologię modernizacji kanalizacji zastosowano na placu Farnym w Rzeszowie. Dzięki temu, nie było utrudnień w ruchu. 

Na środku placu Farnym pojawiły się specjalistyczne pojazdy, a jeden z nich ustawił się wśród ciasno zaparkowanych samochodów osobowych, w pobliżu studzienki kanalizacyjnej.  Pracownicy firmy Pipe Control z Przeworska otworzyli włazy kanalizacji sanitarnej.

– Modernizacja jest bezbolesna. Realizujemy dużą inwestycję, ale nie paraliżujemy życia miasta – mówi Łukasz Zeńko, zastępca kierownika działu sieci Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie, który zlecił prace przeworskiej firmie. 

Zdjęcie: MPWiK Rzeszów

Roboty bez wstrzymywania ruchu 

Sieć kanalizacyjna w centrum Rzeszowa ma około 60 lat. Zdarzają się kłopotliwe awarie. Modernizacja sieci w zatłoczonych i gęsto zabudowanych zabytkowych centrach miast to wielkie wyzwanie dla każdej firmy wodociągowo-kanalizacyjnej.

Nie da się jednak uniknąć naprawy starej, zużytej i awaryjnej sieci. Modernizacja kanalizacji metodami tradycyjnymi sparaliżowałby ruch na placu Farnym i w jego okolicach na wiele tygodni, szczególnie gdy trzeba sieć odkopać na głębokości ok. 7 metrów.

I tu w sukurs firmom wodociągowym przychodzą nowoczesne technologie. Zastosowana metoda polega na wprowadzaniu do starych rur – po ich oczyszczeniu – tzw. rękawa zbudowanego z substancji chemicznych fotoutwardzalnych światłem ultrafioletowym.

– Zajmujemy jedynie w sumie około 3-4 miejsc parkingowych w okolicy studzienek. Działamy, nie wstrzymując ruchu samochodów – mówi Marcin Mikuła z Pipe Control.

Oczyszczanie, przeciąganie, naświetlanie

Zdjęcie: MPWiK Rzeszów

Pracownicy oczyszczają rury – z piasku i kamieni, są też kości, resztki jedzenia, fragmenty garderoby i środków higienicznych. Na jednym z kilkudziesięciometrowych odcinków modernizowanych w Rzeszowie wydobyto blisko 25 m sześciennych zanieczyszczeń.

Po oczyszczeniu powierzchnia wewnętrzna rur jest odtłuszczana. Następnie przez otwarty właz wprowadzany jest specjalny rękaw i przeciągany przez odcinek kanalizacji do kolejnej studzienki. Tu odbiera go kolejna ekipa.

Po przeciągnięciu rękaw jest wypełniany sprężonym powietrzem, dostosowując się do kształtu starej betonowej rury kanalizacyjnej.

Kolejny etap to naświetlenie fotouwardzalnego materiału, z którego zbudowany jest rękaw. Do wnętrza wprowadzany jest specjalny system lamp ultrafioletowych. Powoli przeciągany jest przez cały odcinek kanalizacji i utwardza rękaw. Modernizacja jest zakończona.

Naprawa dwóch odcinków po 60 metrów na placu Farnym trwała niespełna dwa dni i nie spowodowała żadnych utrudnień w ruchu.

Zdjęcie: MPWiK Rzeszów

Do naprawy 2,5 km miejskiej sieci 

MPWiK zamierza w tym roku zmodernizować znacznie więcej odcinków starej sieci kanalizacyjnej na terenie miasta. – Plany obejmują blisko 2,5 km sieci. Modernizowana jest stara wyeksploatowana kanalizacja sanitarna i studnie kanalizacyjne – mówi Zeńko.

Modernizacja obejmie ulice: Okulickiego, plac Farny, Robotniczą, Naruszewicza, Grodzisko, Leszczyńskiego, Mickiewicza, Targową, Rejtana.

Zdjęcie: MPWiK Rzeszów

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama