Fot. Bogdan Szczupaj / Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa. Na zdjęciu ulica Wołyńska

Miasto Rzeszów robi kolejny krok, by wreszcie zacząć budowę tanich mieszkań w ramach rządowego programu Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. 

W najbliższy wtorek (30 sierpnia) Rada Miasta Rzeszowa ma wyrazić zgodę na powołanie spółki SIM „Galicja”, która będzie odpowiedzialna za budowę tanich mieszkań czynszowych. Program Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa zastąpił inny rządowy program Mieszkanie+, który okazał się kompletnym niewypałem. 

SIM-y tworzą samorządy w kooperacji z Krajowym Zasobem Nieruchomości. KZN to rządowa instytucja, która do spółek wnosi majątek Skarbu Państwa, budowę mieszkań finansuje do 35 procent. Dla Rzeszowa KZN w ub. r. przekazał działki (1,4 ha na osiedlu Kotuli) pod budowę dróg dojazdowych do przyszłych bloków. 

Te mają powstać przy ul. Wołyńskiej – 850 mieszkań. W marcu br. Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa, zapowiadała, że pierwsza łopata pod budowę bloków zostanie wbita jesienią 2023 roku, a mieszkania powstaną do 2025 roku. Czy to realne? Szalejące ceny materiałów budowlanych, pustki w hurtowniach nie napawają optymizmem. 

5 samorządów do spółki? 

Ale miasto najpierw musi załatwić formalności, by spółka SIM w ogóle mogła działać. Aby ona powstała, musi mieć pod swoimi skrzydłami co najmniej 1000 mieszkań. Rzeszów chce wybudować 850, musi więc namówić inne podkarpackie samorządy, by dołączyły do interesu. W marcu taką deklarację złożyła podleżajska gmina Kuryłówka (50 mieszkań). 

– Deklarację przystąpienia do spółki złożyły też Strzyżów, Nowa Dęba i Błażowa – mówi Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prezydenta Rzeszowa. Te miasta nie określiły jeszcze, ile wybudowałyby mieszkań. Z wyliczeń Biura Gospodarki Mieniem Rzeszowa wynika, że dla samorządów wejście do spółki opłaci się, jeżeli wybudują co najmniej 100 mieszkań. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Te wszystkie rzeczy będą ustalane po podjęciu uchwały przez Radę Miasta, że zgadza się na utworzenie SIM z naszym udziałem. Takie uchwały będą musiały podjąć pozostałe samorządy. Jeszcze ich nie ma. Zgoda rady to pierwszy krok do powołania spółki, aby potem podpisać umowę w formie aktu notarialnego – twierdzi Marzena Kłeczek-Krawiec. 

Opłata założycielska 

Rzeszów na budowę mieszkań ma otrzymać z budżetu państwa 3 mln zł. Mieszkania mają być dla osób, które nie mogą dostać kredytu z banku, ale stać je na opłacanie czynszu.  Trzeba będzie wnieść tzw. opłatę założycielską, 10 procent wartości mieszkania. Z czasem mieszkanie będzie można wykupić. Średni metraż ma wynosić 52 m kw.

Bloki na osiedlu Kotuli mają powstać na ponad 7-hektarowej działce, będą mogły mieć maksymalnie siedem kondygnacji (do 20 metrów wysokości). Kolejne 7 ha ma być zarezerwowane pod zieleń, m.in. parki. – To nie będzie „betonoza”. Chcemy budować osiedle przyjazne dla mieszkańców – obiecywał w marcu Arkadiusz Urban, prezes KZN

Wciąż nie wiadomo, kiedy ruszą zapisy na mieszkania SIM w Rzeszowie i kto się będzie tym zajmował. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama