Fot. Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Jest szansa, że od przyszłego roku pula Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego wzrośnie. Prezydent Tadeusz Ferenc proponuje podwyższenie RBO do 10 mln zł.

„Prezydent zapowiedział w kolejnej edycji wzrost wartości RBO do 10 mln zł. Uważa, że to właśnie samorządowe rady i mieszkańcy wskazują dobre zadania do realizacji. Takie spotkania ładują akumulatory i chce się chcieć” – napisał na swoim Facebooku Wiesław Buż, szef komisji ds. RBO po sierpniowym spotkaniu Tadeusza Ferenca z mieszkańcami osiedla Wilkowyja i Pobitno.

Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa potwierdza, że prezydenta Ferenc chce, aby pula RBO wzrosła z 7,65 mln zł do 10 mln zł. – Prezydent jest zwolennikiem tego, żeby mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w rozwoju miasta, dlatego zdeklarował zwiększenie budżetu na RBO na przyszły rok – mówi Siwak-Krzywonos.

RBO było dotychczas podzielone na trzy kategorie. Pierwsza to budowa, modernizacja lub remont infrastruktury miejskiej, gdzie przeznaczono 4 mln zł, a wartość jednego zadania mogła wynieść nie więcej jak 1 mln zł. Druga to projekty osiedlowe, na które przeznaczano 2,9 mln zł, z czego jeden nie mógł przekraczać 180 tys. zł.

Ostatnia kategoria to działania o charakterze prospołecznym, oświatowym, edukacyjnym i kulturalnym. Do tej pory na tę część RBO przeznaczano 600 tys. zł, a wartość jednego zadania wynosiła nie więcej jak 50 tys. zł. Ponadto, dodatkowe 150 tys. zł dostawało jeszcze osiedle, które wykazywało się największą aktywnością w trakcie głosowania.

– Jeśli pula pieniędzy na RBO zostanie zwiększona, to warto na pewno dołożyć je na dwie pierwsze kategorie. Zrealizowano w nich już wiele pięknych i ważnych inwestycji – mówi Jolanta Kaźmierczak, która była przez ostanie dwa lata członkiem komisji ds. RBO.

O tym, jak powiększona pula RBO byłaby ostatecznie podzielona, zdecyduje komisja ds. RBO, której skład zostanie wyłoniony po wyborach samorządowych (21 października).

Do tej pory w ramach RBO zrealizowano ponad 300 inwestycji na łączną kwotę 41,9 mln zł. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

Comments are closed.