Sprawa, która wyszła na jaw pod koniec 2025 roku, może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje niż tylko odpowiedzialność karna jednej osoby. Prokuratura Rejonowa w Lubaczowie skierowała do tamtejszego sądu akt oskarżenia przeciwko 51-letniej urzędniczce, oskarżonej o rażące nadużycie uprawnień przy wpisywaniu cudzoziemców do ewidencji ludności RP.
Według śledczych chodzi aż o 213 przypadków nadania numeru PESEL obywatelom Ukrainy, Litwy i Białorusi bez spełnienia wymaganych prawem warunków.
PESEL bez kontroli
Z ustaleń prokuratury wynika, że do nieprawidłowości dochodziło w prawie trzyletnim okresie od października 2020 r. do czerwca 2023 r. Oskarżona będąc funkcjonariuszem publicznym i osobą uprawnioną do wydawania decyzji administracyjnych, miała systematycznie przyjmować wnioski o nadanie numeru PESEL bez rzetelnej weryfikacji tożsamości cudzoziemców.
Co więcej, osoby te w wielu przypadkach w ogóle nie przebywały na terytorium Polski. Według śledczych we wszystkich przeanalizowanych przypadkach nie były spełnione podstawowe przesłanki do wpisu do ewidencji ludności, a mimo to decyzje zapadały pozytywnie.
Prokuratura uznała, że takie działania godziły bezpośrednio w interes publiczny i wypełniały znamiona przestępstwa z art. 231 § 1 kodeksu karnego, czyli przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.
Zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa
Choć akt oskarżenia dotyczy formalnie naruszeń administracyjnych i karnych, sprawa ma znacznie szerszy wymiar. Nadanie numeru PESEL to nie tylko wpis w rejestrze, ale realne otwarcie dostępu do polskiego systemu prawnego, finansowego i socjalnego.
Tożsamość potwierdzona numerem PESEL może umożliwiać zakładanie działalności gospodarczej, korzystanie z opieki zdrowotnej czy podejmowanie legalnej pracy. Eksperci nie mają wątpliwości, że masowe i niekontrolowane wpisy cudzoziemców do ewidencji ludności mogły stworzyć furtkę dla osób omijających prawo.
W skrajnym scenariuszu mogło to prowadzić do legalizowania pobytu ludzi, którzy nie tylko nie spełniali warunków formalnych, ale mogli też pozostawać w konflikcie z prawem w innych krajach. To z kolei rodzi pytania o bezpieczeństwo wewnętrzne państwa i skuteczność systemów kontrolnych w administracji publicznej.
Milczenie oskarżonej i luka w systemie
51-letnia urzędniczka nie przyznała się do winy i odmówiła składania wyjaśnień. Teraz o jej odpowiedzialności zdecyduje Sąd Rejonowy w Lubaczowie. Grożąca jej kara obejmuje m.in. pozbawienie wolności, ograniczenie wolności do trzech lat lub grzywnę, a także konsekwencje zawodowe, w tym zakaz pełnienia funkcji publicznych.
Śledczy nie wykluczają, że sprawa może mieć dalszy ciąg, jeśli analiza dokumentacji wykaże, że nieprawidłowości miały szerszy charakter lub że z procederu korzystały osoby trzecie.
Afera w Lubaczowie pokazuje, jak ogromną odpowiedzialność ponoszą urzędnicy mający dostęp do kluczowych rejestrów państwowych. Jedna decyzja administracyjna, podjęta bez kontroli i wbrew przepisom, może uruchomić lawinę skutków trudnych do odwrócenia. W czasach nasilonej migracji i napiętej sytuacji geopolitycznej każda luka w systemie ewidencji ludności staje się potencjalnym zagrożeniem, nawet jeżeli granice strzeżone przez wojsko i funkcjonariuszy straży granicznej pozostają szczelne.
Czytaj więcej:
Nowe fakty ws. tragedii w Nowosielcu. 82-letni kierowca zasłabł przed wjechaniem w 6-latka


![Kolejne czołowe zderzenie. 85-latek zjechał na przeciwległy pas, cztery osoby w szpitalu [ZDJĘCIA] czołowe zderzenie czołówka](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/czolowe-zderzenie-podkarpacie-01-218x150.jpg)

![Groźny wypadek w Rzeszowie. Samochód przewrócił się na dach [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/wypadek-niemierskiego-rzeszow2-218x150.jpg)
![Kłęby dymu widoczne z wielu kilometrów. Podsumowanie gwałtownego pożaru [FOTORELACJA] pożąr bargum markowa](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/bargum-markowa-pozar-01-218x150.jpg)
![Ogromny pożar w zakładzie produkcji i regeneracji opon koło Łańcuta. W akcji blisko 30 zastępów straży pożarnej [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/pozara-markowa-218x150.png)


![Skażenie rzeki na Podkarpaciu. Pojawiły się martwe ryby, trwa poszukiwanie źródła zanieczyszczenia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/skazenie-rzeki-stobnica-osp-lutcza0-218x150.jpg)

![Burza wokół konsolidacji szpitala w Mielcu z USK w Rzeszowie. Radni zamknęli się przed protestującymi [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/szpital-mielec2-218x150.jpg)




![Nowy most na Podkarpaciu otwarty. To kluczowa trasa i alternatywa dla opóźnionej S19 [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/most-lutcza-stobnica-2-218x150.jpg)

![Nowy most na Sanie zostanie otwarty w lipcu. Będzie nosił imię królowej Zofii [ZDJĘCIA] nowy most na sanie w sanoku](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Most-Sanok-01-218x150.jpg)

![Od 8 czerwca zmiany w organizacji ruchu na S19: odcinek Sokołów Małopolski – Jasionka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/s19-zmiana-02-1-218x150.jpeg)












![25 lat Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uroczysta gala, wyróżnienia i hołd dla twórców uczelni [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/25lecie-UniwersytetuRzeszowskiego0-218x150.jpg)
![Nowy mural na SP nr 21 w Rzeszowie. Zakończenie rozbudowy przesunięte o miesiąc [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/mural-sp21-rzeszow3-218x150.jpg)



![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)







