Reklama

Ponad 20 mln zł będzie kosztowała przebudowa al. Sikorskiego na odcinku od ul. Malowniczej do granic Rzeszowa w stronę Tyczyna. Ratusz na wykonawcę inwestycji wybrał firmę Skanska.

O kontrakt ubiegały się trzy firmy: wspomniana Skanska, Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów w Rzeszowie oraz Strabag. Ich oferty wahały się w granicach 20-29 mln zł i mieściły się w kwocie, którą ratusz przewidywał na inwestycję – ponad 34 mln zł.

– Zdecydowaliśmy się wybrać Skanskę na wykonawcę przebudowy al. Sikorskiego. Oferta firmy wyniosła ponad 20 mln zł i była najniższa z wszystkich trzech – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Po wyborze wykonawcy, ratusz musi poczekać jeszcze 10 dni na ewentualne odwołania pozostałych firm, które walczyły o kontrakt. Jeżeli nie będzie protestów, drogowcy podpiszą umowę ze Skanską.

– Planujemy przekazać firmie plac budowy na początku sierpnia i wtedy firma wejdzie z robotami. Termin zakończenia prac jest przewidziany na czerwiec 2018 r., ale chcemy, by inwestycja była gotowa była na koniec 2017 r. – dodaje Chłodnicki.

Drogowcy już ostrzegają kierowców, że na czas robót będą utrudnienia w ruchu.

– Ruch będzie odbywał się jednym pasem. Ale jaki będzie dokładny harmonogram prac, dowiemy się nie wcześniej jak za 10 dni, gdy minie czas na składanie protestów – tłumaczy Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Inwestycja będzie polegała poszerzeniu ponad 2-kilometrowego odcinka od ul. Malowniczej do granic miasta w stronę Tyczyna (do mostku na rzece Strug) z dwóch do czterech pasów. Powstaną również nowe ścieżki rowerowe, chodniki, kanalizacja deszczowa, nowe oświetlenie. Przebudowana zostanie także instalacja podziemna.

Urząd Miasta w Rzeszowie na inwestycję dostał maksymalne 85-procentowe unijne dofinansowanie w wysokości 28 mln zł.

– Ponieważ zwycięska oferta zakłada mniejsze pieniądze na przebudowę al. Sikorskiego, dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie 17 mln zł. Pozostałe przyznane pieniądze będziemy musieli zwrócić, ale być może uda się je przeznaczyć na inne inwestycje – powiedział Maciej Chłodnicki.

Planowa teraz przebudowa al. Sikorskiego od ul. Malowniczej do granic miasta, czyli mostku na rzece Strug, to drugi etap całej inwestycji.

W tamtym roku Skanska poszerzyła al. Sikorskiego na odcinku od ul. Robotniczej do Malowniczej z dwóch do czterech pasów ruchu. Poszerzyła także most dostosowany do nowej szerokości alei. Rozbudowano również skrzyżowania z ul. Strażacką i Robotniczą.

Aleja Sikorskiego w planach drogowców ma się stać częścią południowej obwodnicy Rzeszowa. Pierwszy – kilometrowy – etap od ul. Robotniczej do ul. Malowniczej został zakończony w latach 2007-2008.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

Comments are closed.