Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News. Na zdjęciu Zdzisław Gawlik

W Rzeszowie powstało Biuro Interwencji Obywatelskiej. Powołano je w siedzibie podkarpackiej Platformy Obywatelskiej. Biuro będzie zbierało informacje o nadużyciach policji i innych służb mundurowych.

Biura Interwencji Obywatelskiej przy PO powstały we wszystkich miastach wojewódzkich. Dotychczas działało tylko jedno przy biurze krajowym Platformy w Warszawie, a jego koordynatorem jest poseł PO Andrzej Halicki.

Nadużycia muszą być rozliczone

We wtorek Platforma uruchomiła Biura Interwencji Obywatelskiej w całym kraju – w stolicach województw, także w Rzeszowie, które mieści się w siedzibie podkarpackiej PO przy ul. Grunwaldzkiej 17e. Poinformowali o tym regionalni politycy Platformy: Zdzisław Gawlik, Krystyna Skowrońska, Jolanta Kaźmierczak i Andrzej Dec.

Biuro będzie rejestrowało i monitorowało przypadki nadużyć, nieprawidłowości policjantów i innych służb mundurowych. Pretekstem są ostatnie głośne wydarzenia w Polsce, m.in. śmierć Igora Stachowiaka na wrocławskim komisariacie policji oraz sobotnie zatrzymanie Władysława Frasyniuka, jednego z liderów podziemnej opozycji, podczas miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie.

Koordynatorem podkarpackiego Biura Interwencji Obywatelskiej została posłanka Joanna Frydrych.

– Będziemy monitorować, rejestrować przypadki nadużyć służb mundurowych. Przygotujemy pomoc prawną dla tych, którzy jej potrzebują. Dla jasności – nie będziemy adwokatem dla każdego, bo to niemożliwe – zastrzega poseł Zdzisław Gawlik, p.o. szefa podkarpackiej PO.

– Każde złe zachowanie służb mundurowych musi jednak znaleźć odpowiednią reakcję. Nieprawidłowości i nadużycia muszą być rozliczone – dodaje Gawlik.

Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News. Na zdjęciu Joanna Frydrych
Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News. Na zdjęciu Joanna Frydrych

Kontrola nad policją jest konieczna

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Platforma Obywatelska uważa, że w polskiej policji działające Biuro Spraw Wewnętrznych (policja w policji), które rząd PiS bezpośrednio podporządkował ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, nie jest żadną gwarancją, że nadużycia policjantów zostaną szybko wyjaśnione. Śmierć Igora Stachowiaka jest tego najlepszym przykładem.

– To komórka [BSW – przyp. red.] wybitnie polityczna – ocenia Zdzisław Gawlik. – Kontrola społeczna i kontrola posłów nad funkcjonowaniem policji i innych służb mundurowych jest konieczna – uważa.

PO zapowiada, że działalności BIO nie będzie tylko ograniczała do przyjmowania skarg na działania policji, ale również zwykłych urzędników.

Do końca przyszłego tygodnia na stronie internetowej podkarpackiej Platformy ma być uruchomiona specjalna zakładka, która umożliwi zgłaszanie policyjnych nieprawidłowości bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy wysłać e-maila. Platforma chce, by w działalność BIO zaangażowali się także studenci i absolwenci kierunku prawa.

Macierewicz utajnia, PO zbulwersowana

Podczas wtorkowej inauguracji BIO w Rzeszowie podkarpaccy politycy PO komentowali także to, co się wydarzyło w Ministerstwie Obrony Narodowej. Resort kierowany przez Antoniego Macierewicza utajnił część wydatków, które MON poniósł w 2016 roku. – To skandal – uważa posłanka Krystyna Skowrońska. 

– Nigdy wcześniej żaden z ministrów nie utajniał wydatków i nie chodzi o te, który są prezentowane na komisji ds. służb specjalnych. Złamano przepisy o kontroli parlamentu nad wydatkami rządu. Jesteśmy tym zbulwersowani. Obywatel ma prawo wiedzieć, jak wydawane są publiczne pieniądze. Po raz kolejny łamana jest Konstytucja RP – twierdzi Skowrońska.

Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News. Na zdjęciu Krystyna Skowrońska
Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News. Na zdjęciu Krystyna Skowrońska

marcin.kobialka@rzeszow-news.pl  

Reklama